Serviciul de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească a înregistrat 14603 solicitări, inclusiv la 2025 copii, într-o săptămână
În perioada 24.03.2025-30.03.2025, Serviciul de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească a înregistrat 14603 solicitări, inclusiv la 2025 copii. Din numărul total - 416 solicitări au fost inutile, care nu corespund criteriilor de urgențe medico-chirurgicale. După acordarea asistenței medicale urgente la etapa de prespital, 6066 pacienți, dintre care 1244 copii au fost transportați la spital.
Pe parcursul săptămânii, cel mai frecvent a fost solicitată intervenția ambulanței la pacienții cu 3799 urgențe cardiovasculare, dintre care 59 cu sindrom coronarian acut; urmate de 2015 afecțiuni respiratorii; 1968 patologii neurologice, inclusiv 219 accidente vasculare cerebrale și 1186 urgențe traumatologice.
Echipele de asistență medicală urgentă au fost solicitate la 50 accidente rutiere produse pe traseele țării în urma cărora au avut de suferit 59 persoane. După acordarea asistenței medicale urgente prespitalicești 37 pacienți, inclusiv 7 copii au fost transportați la spital pentru tratament specializat.
Săptămâna trecută ambulanța a fost solicitată pentru 50 persoane cu urgențe generate de agenții fizici, chimici și de mediu, printre care 24 combustii, 24 mușcături de animale/înțepături de insecte și câte o persoană cu hipotermie și o electrocutare. Totodată, au mai fost înregistrate 45 solicitări pe motiv de intoxicație, printre care 18 cu monoxid de carbon, 11 alte substanțe, 9 cu medicamente, 5 cu alcool și câte o persoană cu intoxicație cu droguri și ciuperci.
Încă doi copii s-au înecat, la Drochia și Nisporeni
Doi copii au murit, după ce s-au înecat în seara zilei de 25 iunie curent în bazinele acvatice din raioanele Drochia și Nisporeni.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.