Sprijin victimelor violenței: investiții de 40 mln. lei în 2025
Ministerul Muncii și Protecției Sociale a mobilizat, în acest an, resurse financiare substanțiale pentru sprijinirea persoanelor afectate de violență. Aproape 40 de milioane de lei au fost alocate pentru victimele violenței, atât din bugetul public, cât și de la partenerii de dezvoltare, iar măsurile implementate sunt tot mai extinse, susținând nu doar victimele, ci și construirea unui sistem de servicii sociale solid și sustenabil.
„Anul acesta, am mobilizat cele mai multe resurse financiare pentru victimele violenței. Este un semn clar al angajamentului nostru de a proteja persoanele vulnerabile și de a le ajuta să depășească traumele și să-și reconstruiască viața. Lupta împotriva violenței este o prioritate națională, iar Ministerul Muncii și Protecției Sociale va continua să investească în dezvoltarea acestui sistem”, a declarat Alexei Buzu, Ministrul Muncii și Protecției Sociale.
În luna iunie, am inaugurat Serviciul social „Magnolia” – un adăpost modern cu o capacitate de 28 de locuri, destinat femeilor și copiilor afectați de violența în familie, inclusiv persoanelor cu dizabilități. După deschiderea centrului în regiunea Nord, Ministerul continuă extinderea rețelei de centre specializate și în regiunile de Sud, Centru și Sud-Est ale țării, pentru a asigura un sprijin adecvat femeilor, în special copiilor, dar și persoanelor vârstnice și cu dizabilități, afectate de violență. Centrele au fost renovate și dotate cu mobilier și echipament modern, iar clădirile au beneficiat de proiecte de eficientizare energetică. Trei centre noi vor fi deschise pe parcursul anului 2025, cu o capacitate de circa 75 de locuri. Centrele vor fi renovate conform standardelor europene.
De asemenea, un proiect major dedicat protecției copiilor victime sau martori ai infracțiunilor este Centrul Barnahus din Cahul, care va oferi asistență integrată: socială, medicală și juridică, într-o singură locație. Centrul este în curs de proiectare, cu un buget estimat de aproximativ 16 milioane lei.
Prin deschiderea noilor centre, Republica Moldova avansează în implementarea Convenției de la Istanbul și răspunde recomandărilor GREVIO, asigurând o acoperire geografică mai echitabilă și sprijin pentru femeile din grupuri vulnerabile. Conform standardelor internaționale, Republica Moldova ar trebui să dispună de 260 de locuri, raportat la numărul populației. În prezent, sunt disponibile 182 de locuri, iar prin aceste investiții substanțiale, vom extinde rețeaua de sprijin a victimelor violenței și vom deschide încă 78 de locuri.
De asemenea, amintim că în anul 2024, sistemul de protecție socială a fost consolidat pentru a răspunde mai eficient la cazurile de violență domestică, prin instituirea funcției de specialist în prevenirea și combaterea violenței în familie și reabilitarea victimelor infracțiunilor la nivel local; angajarea a 145 de specialiști noi în domeniul protecției drepturilor copilului la nivel local; instruirea a circa 450 de specialiști din sectorul social în prevenirea violenței domestice și în bază de gen, comunică Ministerul Muncii și Protecției Sociale.
Partenerii în cadrul deschidereii noilor centre: UNFPA, UNICEF, UN Women, OIM, Fundația Soros și alți susținători ai eforturilor consolidate de a sprijini și ajuta victimele violenței.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.
Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse
Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.
(VIDEO) Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere”
Carolina Bogatiuc, cofondatoare a Inițiativei Europene, explică simplu la ce etapă ne aflăm, de fapt, în procesul de aderare la Uniunea Europeană și face lumină în privința stadiului negocierilor.