Renovată cu milioane de lei, o secție a Spitalului Ministerului Sănătății rămâne nefuncțională
Un raport al Curții de Conturi din 28 februarie 2025 arată că, unitatea de terapie intensivă a Spitalului clinic al Ministerului Sănătății, pentru renovarea căreia s-au cheltuit 26 de milioane de lei, rămâne nefuncțională și nu primește pacienți. De vină ar fi prizele din spital, spune managerul.
Potrivit raportului Curții de Conturi, examinat la 11 martie, unitatea de terapie intensivă a Spitalului Clinic de recuperare și îngrijiri cronice, în trecut spital al Ministerului Sănătății, a fost reparată cu fonduri provenite dintr-un credit de 77,7 milioane de euro oferit R. Moldova pentru implementarea proiectului „Răspuns de urgență la COVID-19”, transmite EuropaLiberă.
Auditorii au stabilit că pentru reparația secției de terapie intensivă din strada Gheorghe Cașu din Chișinău, au fost contractate lucrări în valoare de 25,4 milioane lei, costurile fiind ulterior majorate cu circa un milion de lei. Deși lucrările au fost încheiate, iar secția dată oficial în exploatare la 25 februarie 2024, pacienții nu sunt încă aduși în unitatea reparată.
Potrivit directoarei interimare a spitalului Rodica Scutelnic, secția nu este funcțională din cauza că „prizele din pământ nu corespund normelor în vigoare și asta pune în pericol securitatea pacienților”.
„A fost efectuat un proiect de împământare a prizelor din spital, care este în proces de execuție și urmează să fie finalizat în luna mai”, a declarat Scutelnic în cadrul ședinței Curții de Conturi în care a fost întrebată ce măsuri au fost luate pentru a remedia situația.
În cadrul proiectului „Răspuns de urgență la COVID-19”, de asemenea, au fost achiziționate teste și vaccinuri Covid-19, echipamente medicale, au fost renovate unități de terapie intensivă din mai multe spitale raionale, dar și edificiul Agenției Naționale pentru Sănătate Publică și alte centre de sănătate publică.
Creditul, oferit de Asociația Internațională pentru Dezvoltare, urmează să fie rambursat, pe tranșe, începând cu octombrie 2025, iar ultima plată este prevăzută pentru aprilie 2050.
Decizia privind vânarea căprioarelor a fost suspendată. Ministerul Mediului anunță consultări
Decizia privind cota de vânătoare la caprioare a fost suspendată de ministrul mediului, Gheorghe Hajder, pe fondul reacțiilor și nemulțumirilor apărute în spațiul public. Oficialul a declarat că vor fi organizate consultări publice extinse pentru a decide cum va fi gestionată în continuare populația de căprioare, fără a afecta pădurile.
Rezultate bune la BAC: promovabilitatea a urcat la 75,4%, iar 85 de elevi au obținut media maximă
Un număr record de 85 de absolvenți au obținut media generală 10 la examenul național de bacalaureat din 2026, iar rata de promovare a crescut pentru al treilea an consecutiv, ajungând la 75,4%. Datele au fost prezentate joi de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, și directoarea Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare, Lilia Ivanov.
Copilă de 13 ani, înghițită de apa unui iaz, la Soroca. Ar fi mers la scăldat cu fratele mai mic
O copilă a murit, după ce s-a înecat într-un iaz. Tragedia a avut loc în după-amiaza zilei de 25 iunie 2026, la ora 13:54, în iazul „Ivancea” din municipiul Soroca.