La Ministerul Afacerilor Externe au avut loc consultări bilaterale consulare moldo-israiliene

La Ministerul Afacerilor Externe au avut loc consultări bilaterale consulare moldo-israiliene. Consultările au fost conduse de către șeful direcției afaceri consulare al Ministerului Afacerilor Externe Vasile Mircos, și de către șefa biroului consular din cadrul Ministerului Afacerilor Externe al Statului Israel, Rima Dvir.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 11 aprilie 2024, 20:41
MAEIE

Discuțiile din cadrul consultărilor, s-au axat pe o serie de subiecte de interes reciproc, având în centrul atenției consolidarea relațiilor consulare bilaterale, identificarea mecanismelor de cooperare instituțională, dar și problema asistenței consulare oferite cetățenilor celor două țări. Totodată, au fost abordate aspectele relațiilor moldo-israeliene, provocările la adresa securității naționale a ambelor state, precum și cooperarea în domeniul protecției drepturilor cetățenilor.

Părțile au exprimat mulțumiri față de nivelul actual al relațiilor bilaterale și au convenit să continue dialogul și cooperarea în domeniul consular și în alte domenii de interes reciproc. De asemenea, s-a realizat un schimb de opinii la tema eforturilor angrenate de comunitatea internațională în revigorarea procesului de pace în Orientul Mijlociu, pe de o parte, dar și a procesului de aderare a Republicii Moldova la UE, pe de altă parte.

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.