(VIDEO) Şoferul unui microbuz de rută, amendat pentru că a pornit mai devreme din autogară, deși avea călători suficienți

Un șofer de microbuz de rută din Căușeni a fost amendat cu 250 de lei, iar compania unde activează cu 10.000 de lei, pentru că a pornit din autogară cu jumătate de oră mai devreme. Bărbatul spune că microbuzul era plin cu călători, motiv pentru care a decis să pornească la drum. Jurnaliștii de la studio-l.online au discutat cu șoferul și administratorul companiei în cauză.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 5 martie 2025, 19:42
(VIDEO) Şoferul unui microbuz de rută, amendat pentru că a pornit mai devreme din autogară, deși avea călători suficienți
„Pe 21 februarie, vineri, în 5 minute m-am încărcat (n.r. – toate locurile din microbuz au fost ocupate de pasageri). Mi-au dat documentele, 20 de locuri, 20 de călători și m-am pornit mai devreme. Ajung la Chetrosu să mă oprește poliția rutieră. (…) Peste o săptămână m-au chemat, mi-au pus 250 lei amendă pentru că am încălcat regulile”, povestește bărbatul, transmite Realitatea.MD.

Cu amendă s-a ales și firma la care lucrează acest șofer.

„72 de ani și încă lucrează omul și vrea să lucreze. Dacă avea pasageri suficienți, de ce să mai aștepte omul? 36 de minute să-i murăm (n.r. – să-i ținem pe călători în microbuz) pe călători. I-au făcut proces. M-au chemat și pe mine la ANTA să-mi pună și mie amendă de 10.000 de lei. Încotro ne ducem noi? (…) Grevele n-au arătat nimic”, a afirmat administratorul companiei.

Între timp, șoferii se plâng că numărul călătorilor a scăzut semnificativ, iar cei care au mai rămas să lucreze în sistem sunt pensionarii.