CNA a organizat la Bălți un seminar pentru a combate corupția
Centrul Național Anticorupție (CNA) a aplicat amenzi de peste 11 milioane de lei pentru coruperea electorală pasivă, multe dintre care la nord. Tocmai pentru a combate acest flagel, reprezentanții CNA, au organizat un seminar la Bălți, unde au fost invitate autorități locale, cadre didactice și toți cei care spun „NU” corupției.
,,Am ales municipiul Bălți pentru că aici este posibilitatea de a aduna mai mulți angajați din regiune și să fie o tendință sau un mesaj foarte clar de la Nord la Sud, că a decide cu integritate este responsbilitatea fiecăruia dintre noi”, a menţionat Grigore Lupaşcu, șef interimar al Direcției Educație Anticorupție, transmite NordInfo.MD.
În cadrul seminarului au fost analizate măsurile necesare pentru prevenirea și combaterea corupției, punându-se accent pe strategii eficiente și soluții legislative.
,,În privința acestui seminar, este unul extrem de util, mai ales pentru municipiul Bălți. Situațiile care au avut loc în perioada ultimelor scrutine electorale au arătat, din păcate, că municipiul nostru este preferat de grupul criminal organizat Șor și investigațiile, inclusiv jurnalistice, au arătat milioanele de euro care s-au investit pe ascuns în cumpărarea votului electoral la noi”, a spus Cristina Craevscaia Derenova, asistent universitar la Facultatea de Drept și Științe Sociale, USARB.
Oamenii consideră corupţia o amenințare directă la adresa democrației, iar instituțiile responsabile trebuie să acționeze cât mai eficient.
,,Atâta timp cât fiecare din noi o să discute cu prietenii, cu familia și o să explice despre efectele negative, și o să înțeleagă aceste efecte negative, indiscutabil, vom avea succese cu mult mai mari”, a afirmat Vladimir Rusu, șef OT Bălți al Cancelariei de Stat.
,,– V-ați confruntat personal cu situații de corupție? – Până la moment nu. Viața e înainte, nu se știe. Dar, lucrând în baza legislației în vigoare, ne străduim să nu încălcăm. Noi, ca oricare cetățean al republicii Moldova, nu încălcăm legislația, mergem pe principiul respect, integritate, onestitate, sinceritate”, susţine Rita Socoliuc, directorul LT ,,Vladimir Maiakovski” din Bălți.
Potrivit CNA, în anul 2024, în Republica Moldova au fost raportate peste 3583 cazuri contravenționale cu privire la corupţia electorală, dintre care 1.486 în regiunea de Nord. Legislația prevede amenzi de la 25 de mii la 37,5 mii de lei pentru fiecare caz.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.