Incident tehnic pe ruta Ungheni-Chișinău: trenul întârzie două ore

Pasagerii trenului Ungheni-Chișinău au fost nevoiți să își amâne sosirea la destinație. Totul din cauza unei defecțiuni tehnice apărute pe traseu care a alertat echipajul locomotivei prin apariția unui fum în procesul depășirii unei urcări critice pe secțiunea Pîrlița-Cornești.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 26 martie 2025, 09:07
Tren

Mecanicul locomotivei și ajutorul său au reacționat promt și au eliminat pericolul, folosind mijloacele primare de stingere a incendiilor. Garnitura de tren și-a continuat călătoria, însă la gara Bahmut în camera echipamentelor electrice a apărut din nou fum, scrie Realitatea.MD.

Deoarece trenul staționa în gară, a fost primită decizia de a solicita suportul serviciilor specializate pentru a elimina pericolul.

Nimeni nu a avut de suferit, garnitura de tren urmează a fi preluată de o altă locomotivă pentru a ajunge la destinație. CFM mizează pe înțelegere și aduce scuzele de rigoare călătorilor.