Cazul femeii decapitate de feciorul eliberat din psihiatrie. Medic: Era cetățean disciplinat
Bărbatul care și-a decapitat mama la Dubăsari, eliberat chiar în ziua crimei de la psihiatrie, era disciplinat în instituția medicală, afirmă medicii. Conform lor, persoana se încadra în terapie ocupațională, în proceduri de reabilitarea și picta bine, scrie Realitatea.MD.
Ultima examinare a suspectului a avut loc pe data de 4 ianuarie, conform declarațiilor făcute de doctori.
Persoana s-a aflat timp de 8 ani în Spitalul de Psihiatrie de la Codru, fiind examinată sistematic de un grup de specialiști de înaltă calificare, au precizat reprezentanții instituției. După ultimul control, ei au susținut că pacientul poate fi externat, iar instanța a emis decizia de rigoare.
Bărbatul a fost dus acasă de sora lui, pe 30 ianuarie, iar femeia a plecat ulterior. În aceeași seară, individul s-a certat cu mama, a comis crima, iar peste câteva ore a alertat oamenii legii.
Femeia ucisă era angajată a Primăriei satului. Vecinii spun că nu aceasta nu era certăreață, iar ei nu au auzit nimic și nici măcar nu au văzut lumină la ferestrele casei, dar nu înțeleg de ce bărbatul care și-a ucis anterior și tatăl a fost eliberat de la spital.
„Nu trebuia să îi dea drumul. Dar el zice că se purta bine acolo și nimeni nu a zis că o să facă lucrul ăsta. Să fost opt ani în urmă și mamă-sa, îi ucidea pe amândoi, dar mamă-sa era la lucru”, a spus o femeie din sat.
„Băiatul meu a fost noaptea. A zis: Mai mult nu te interesa. E foarte strașnic. A fost, a văzut, zice mai mult nu te interesa și când îți începe cineva amănunte, fugi și nu asculta”, a povestit altă femeie, precizând că feciorul său a ajutat la transportarea cadavrului la morgă.
Conform Poliției, pe caz a fost pornită urmărirea penală pentru „omorul unei persoane, săvârșit asupra unui membru de familie, cu deosebită cruzime”. Bărbatul a fost reținut.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.