Șeful IGP, despre protestele agricultorilor: Au fost constatate o serie de încălcări admise de participanți

„Nu au fost documentați agricultori pentru proteste”. Declarația a fost făcută de șeful Inspectoratului General al Poliției (IGP), Viorel Cernăuțeanu, care a conchis că vor fi trași la răspundere doar cei care au admis contravenții nestipulate anterior în declarația prealabilă, scrie Realitatea.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 24 noiembrie 2023, 10:04
Cern[u'eanu
„Conform declarației prealabile, erau prevăzute niște aspecte clare: deplasarea la data de 22 noiembrie către periferia municipiului și amplasarea unităților de transport. Pentru ziua de 23 era stabilit că organizatorii și participanții se vor deplasa în PMAN unde va fi amplasată tehnica și unitățile de transport. Dar, s-a contatat că organizatorii cât și participanții au neglijat propriile declarații. Este regretabil că unii procedează în așa mod”.

Potrivit șefului IGP, pe parcursul zilelor de 22 și 23 noiembrie, au fost constatate o serie de încălcări admise de organizatori și participanți.

„În continuare vom asigura buna desfășurare a acestei întruniri. Cerem organizatorilor să desfășoare întrunirea prin prisma legii cu privire la întruniri. Tot ce ține de ordine și securitate va fi asigurat de poliție. Nu au fost documentați agricultori pentru proteste, au fost constatate contravenții pentru faptele admise, care nu au fost stipulate în declarație, printre care blocarea căii de acces. Sunt și alte contravenții ce ține de nesubordonare”, a conchis Viorel Cernăuțeanu.

Amintim că anterior, șeful IGP a declarat că doi fermieri au fost duși la Inspectoratul de Poliție Centru, după ce au luat pe sus o mașină a poliției.