Recean și UE din nou „poartă grijă” separatiștilor de la Tiraspol. Ajutor de 310 mln de euro pentru sectorul energetic, inclusiv pentru malul stâng al Nistrului

Uniunea Europeană va acorda Republicii Moldova, inclusiv regiunii transnistrene, un pachet de ajutor în valoare de 310 milioane de euro în următorii doi ani. Prima tranșă, care constituie 30 de milioane de euro, a fost deja acordată.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 4 februarie 2025, 11:48
https://realitatea.md/ue-acorda-moldovei-310-milioane-de-euro-pentru-sectorul-energetic-o-parte-din-bani-pentru-transnistreni/

Pe termen mediu, se vor aloca 250 de milioane de euro. Din acești bani, 151 de milioane de euro se vor cheltui pentru compensații la energie electrică, pentru toată populația Republicii Moldova, până în decembrie 2025. Astfel, fiecare familie va achita primii 110 Kwh din factură la tariful care era înainte de creșterea prețurilor la energie, scrie Realitatea.MD.

„Tot din acest ajutor, pe termen mediu, vom oferi compensații pentru afaceri de 15 milioane de euro suplimentar la ajutorul prevăzut de Guvern, ce va permite compensarea a 50% din costurile suplimentare la energie pentru sectorul agroalimentar.

Cu un buget de 20 de milioane de euro vom acoperi total creșterea facturilor la energia electrică pentru instituțiile de importanță socială (școli, grădinițe, spitale, centre sociale etc) afectate de scumpire. 50 de milioane de euro vor fi oferiți pentru finanțarea proiectele de eficiență energetică care se implementează prin programele Satul European, ODA și eco-voucher”, a anunțat premierul Dorin Recean.

Totodată, din bani europeni, Guvernul își propune să consolideze în următorii doi ani reziliența energetică a țării. Mai exact, se va elabora un plan de acțiuni pentru eficientizarea energetică a clădirilor, creșterea ponderii energiei regenerabile, soluții de stocare a energiei, finalizarea liniilor de interconectare. Astfel, până în 2030, autoritățile vor să producem minim 30% de energie verde.

„De asemenea, pachetul pentru independență energetică conține o componentă destinată malului stâng al Nistrului. UE vine cu o ofertă suplimentară de a aloca 60 de milioane de euro pentru a acoperi necesitățile energetice ale regiunii până la mijlocul lui aprilie. Asta ar acoperi 70% din consumul social pe care l-au avut până la criză”, a precizat șeful Guvernului.

În schimbul sprijinului, autoritățile separatiste vor trebui să implementeze acțiuni concrete pentru a proteja drepturile omului, să elaboreze un plan asumat de actualizare a tarifelor la energie, conform costurilor de piață, dar și excluderea consumatorilor industriali din pachetul de sprijin.

„Kremlinul a creat o problemă umanitară, acum partenerii europeni vin să o rezolve. Pachetul oferit de UE ne va permite să continuăm acordarea compensațiilor, să evităm o criză umanitară și să investim în securitatea energetică a Republicii Moldova. Când falșii prieteni închid gazul, prietenii adevărați europeni deschid brațele și pornesc ajutoarele. Vom continua să lucrăm împreună cu partenerii noștri din Uniunea Europeană ca să asigurăm independența definitivă a întregii țări de șantajul gazului rusesc”, a mai transmis șeful Guvernului.

Amintim că, până pe 10 februarie, transnistrenii vor primi gaz din banii Uniunii Europene. Administrația autoproclamată de la Tiraspol susține că ulterior ar intenționa să procure gaz de pe piața UE, dintr-un credit rusesc.

(VIDEO) Renato Usatîi cere explicații de la SIS după investigația privind directorul MoldATSA: „Problema nu mai este doar despre Vangheli, ci despre cine l-a acoperit”

Orice neconcordanțe din CV-ul șefului MoldATSA trebuie să fie depistate în cadrul verificărilor efectuate de Serviciul de Informații și Securitate (SIS). Declarația a fost făcută de președintele Partidului Nostru, Renato Usatîi, după ce Ziarul de Gardă a publicat o investigație în care se spune că directorul întreprinderii de stat MoldATSA, Dumitru Vangheli, a falsificat unele informații din CV.

Deputatul Partidului Nostru, Alexandr Berlinschii, despre integrarea europeană: „Este timpul ca autoritățile să pună punct sloganelor și să livreze rezultate”

Deschiderea negocierilor pe clusterul I „Valori fundamentale” de către cele 27 de state membre ale Uniunii Europene reprezintă un vot de încredere pentru Republica Moldova, care obligă autoritățile să treacă de la discursul electoral la acțiuni concrete. Declarația a fost făcută de deputatul fracțiunii Partidului Nostru, Alexandr Berlinschii, membru al Comisiei juridice, pentru numiri și imunități.