Arborii de tuia de la Ciocana au fost otrăviți. Ce a scos la iveală ancheta autorităților municipale
Arborii de tuia care s-au uscat spontan în sectorul Ciocana au fost otrăviți. Vorbim despre aproximativ 100 de arbori. Cel puțin asta a arătat rezultatele de laborator. Mai exact, potrivit anchetei, la rădăcina arbuștilor s-au constatat monoxid de azot și dioxid de sulf.
„Laboratorul dendrologic al Grădinii Botanice Naționale (Institut) „Alexandru Ciubotaru” a examinat exemplarele de arbori de tuia de pe str. M. Sadoveanu din municipiul Chișinău și a constatat uscarea a 104 exemplare din cele 113 existente pe tronsonul aliniamentului.Pentru stabilirea cauzelor uscării în masă a acestor arbori, cercetătorii științifici au preluat probe de sol și frunziș cu ramuri, pentru analiza de laborator. Astfel, în urma analizelor de laborator a frunzișului s-a constatat urme nocive de monoxid de azot și dioxid de sulf care în reacție cu apa, alți acizi și cu oxigenul, formează acidul sulfuric și acidul azotic, acizi nocivi care au dus la uscarea bruscă și rapidă a acestor taxoni”, se arată în comunicatul Primăriei citat de Realitatea.MD.
Specialiștii recomandă extragerea exemplarelor uscate și plantarea altor arbori rezistenți.

Amintim că zeci de arbori de tuia ar fi fost otrăviți intenționat, la începutul lunii mai. Totul s-a întâmplat pe strada Mihail Sadoveanu din sectorul Ciocana. Inițial, imaginile video au fost publicate de Vasile Costiuc, liderul Partidului „Democrația Acasă. Acesta a avut o intervenție live la fața locului. Ulterior, Primăria Chișinău s-a sesizat.
UPDATE // (VIDEO) Carambol cu implicarea unei autocisterne, la Sîngerei. Noi detalii de la Poliție
Potrivit IGP, acum o oră, polițiștii din Sîngerei au fost sesizați despre izbucnirea unui incendiu la un autocamion cu cisternă care transporta combustibil, pe traseul R 6, în apropierea satului Mihailovca.
Nereguli în documentele unui mijloc de transport, depistate la PTF Giurgiulești – Galați
Polițiștii de frontieră din Punctul de trecere a frontierei Giurgiulești – Galați au identificat un caz de nereguli în actele de însoțire ale unui mijloc de transport. Incidentul a avut loc pe sensul de intrare în țară, când, pentru efectuarea formalităților de control, s-a prezentat un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 25 de ani, conducând un mijloc de transport înmatriculat în România.
Accidentul de la Sîngerei. Șoferul vinovat de moartea celor doi polițiști, reținut pentru 72 de ore
Șoferul implicat în accidentul de la Sîngerei, în urma căruia doi poliști de patrulare și-au pierdut viața în timpul serviciului, a fost reținut pentru 72 de ore.