Cetățenii vor fi mai protejați la locul de muncă. De astăzi intră în vigoare Convenția 190 a Organizației Internaționale a Muncii
Începând cu ziua de miercuri, 19 martie, în Republica Moldova intră în vigoare Convenția 190 a Organizației Internaționale a Muncii (OIM), un document juridic ce stabilește norme clare pentru prevenirea și combaterea violenței și hărțuirii la locul de muncă. Documentul protejează lucrătorii din economia formală și informală, inclusiv voluntari, stagiari și ucenici.
Deputata PAS Angela Munteanu-Pojoga a menționat că ratificarea acestui document este o realizare importantă, posibilă datorită inițiativei lansate de Platforma Deputatelor, în colaborare cu Ministerul Muncii și Protecţiei Sociale al Republicii Moldova, Organizația Internațională a Muncii Moldova și Comisia de Femei a Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova, transmite Moldpres.MD.
Prin implementarea acestei convenții se creează un cadru legal mai clar pentru combaterea violenței și hărțuirii la locul de muncă; se asigură protecție mai bună pentru angajați, inclusiv pentru grupurile vulnerabile; se promovează un mediu de muncă sigur, demn și echitabil pentru toți. De asemenea, angajatorii vor avea responsabilități clare în prevenirea și combaterea acestor fenomene.
„Aceasta este o schimbare esențială pentru piața muncii din Moldova, care ne apropie și mai mult de standardele europene și internaționale”, a spus sursa citată.
Convenția OIM 190 este primul instrument internațional care stabilește standarde globale pentru eliminarea violenței și hărțuirii în lumea muncii. Documentul definește clar formele de violență și hărțuire la locul de muncă – fizică, psihologică, sexuală sau economică – și obligă angajatorii să implementeze politici interne pentru prevenirea și sancționarea acestor fenomene.
Pentru a asigura respectarea noilor reguli, Inspectoratul de Stat al Muncii va avea atribuții extinse în monitorizarea angajatorilor.
Convenția Organizației Internaționale a Muncii nr. 190 privind violența și hărțuirea în lumea muncii a fost adoptată la Geneva la 21 iunie 2019 și a intrat în vigoare la 25 iunie 2021. Până în prezent, aceasta a fost ratificată de 36 de state.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.