(FOTO) „Alpinist cu ghinion”, la Orhei. S-a urcat pe o stâncă și nu a mai putut coborî
Un bărbat de 42 de ani a rămas blocat la o înălțime de 100 de metri, după ce a urcat pe o stâncă și nu a putut coborî. Incidentul a avut loc pe 20 iulie, în localitatea Butuceni din raionul Orhei.
Potrivit IGSU, bărbatul se urcase pe o stâncă după o dronă și a rămas blocat. Pentru a coborî, acesta a solicitat ajutorul salvatorilor.
La fața locului, au intervenit salvatorii, care cu ajutorul echipamentului au reușit, în decurs de o oră, să coboare bărbatul.
Aceasta a fost salvat în siguranță, iar de îngrijiri medicale nu a avut nevoie.
IGSU îndeamnă oamenii în caz de situații de risc să apeleze Serviciul 112.
(VIDEO) Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere”
Carolina Bogatiuc, cofondatoare a Inițiativei Europene, explică simplu la ce etapă ne aflăm, de fapt, în procesul de aderare la Uniunea Europeană și face lumină în privința stadiului negocierilor.
Politica fiscală 2027: accize pentru băuturi carbogazoase, produse pirotehnice și vape-uri
Ministerul Finanțelor a lansat consultările publice asupra proiectului politicii fiscale pentru anul 2027. Pe lângă majorarea accizelor la alcool, tutun și produse petroliere, autoritățile propun introducerea accizelor pentru o serie nouă de produse, cum ar fi țigările electronice fără nicotină, băuturi care conțin zahăr și articole pirotehnice, transmite IPN.
(SURSE) Descoperire macabră, la Ocnița. Un bărbat ar fi fost ciopârțit, iar bucăți de cadavru încă sunt căutate de poliție
Poliția a fost alertată, după ce mai multe bucăți de cadavru au fost depistate în dimineața zilei de sâmbătă, 20 iunie, în jurul orei proximitatea orașului Otaci, din raionul Ocnița, susțin sursele PulsMedia.MD din teritoriu.