(FOTO) „Alpinist cu ghinion”, la Orhei. S-a urcat pe o stâncă și nu a mai putut coborî

Un bărbat de 42 de ani a rămas blocat la o înălțime de 100 de metri, după ce a urcat pe o stâncă și nu a putut coborî. Incidentul a avut loc pe 20 iulie, în localitatea Butuceni din raionul Orhei.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 22 iulie 2024, 09:29
IGSU

Potrivit IGSU, bărbatul se urcase pe o stâncă după o dronă și a rămas blocat. Pentru a coborî, acesta a solicitat ajutorul salvatorilor. 

La fața locului, au intervenit salvatorii, care cu ajutorul echipamentului au reușit, în decurs de o oră, să coboare bărbatul. 

Aceasta a fost salvat în siguranță, iar de îngrijiri medicale nu a avut nevoie.

IGSU îndeamnă oamenii în caz de situații de risc să apeleze Serviciul 112.

IGSU
IGSU