O fetiță de 7 ani a fost salvată de medicii de la Chișinău. A fost diagnosticată cu o boală grea

O fetiță de 7 ani a fost operată cu succes luni, 12 mai, în cadrul Secției de chirurgie generală pediatrică a Institutului Mamei și Copilului din Chișinău.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 13 mai 2025, 19:04
O fetiță de 7 ani a fost salvată de medicii de la Chișinău. A fost diagnosticată cu o boală grea

Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții IMC, micuța a fost diagnosticată cu o formațiune de volum abdominal, suspectată a fi un chist ovarian sau un teratom masiv, scrie Realitatea.MD.

„Formațiunea a fost îndepărtată complet, fără complicații intraoperatorii. În prezent, micuța pacientă se află într-o stare generală stabilă și continuă tratamentul postoperator sub supravegherea atentă a specialiștilor noștri”, se arată în comunicatul emis de instituție.
O fetiță de 7 ani a fost salvată de medicii de la Chișinău. A fost diagnosticată cu o boală grea