Tânăr prins cu grenada în sobă, la Drochia

Oamenii legii au depistat o grenadă ascunsă într-o sobă, în timpul unor percheziții. Acțiunile de urmărire penală au avut loc ieri, 18 iunie, în localitatea Chetrosu, din raionul Drochia, susțin sursele PulsMedia.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 19 iunie 2024, 16:23
grenadă

Potrivit surselor, perchezițiile l-au vizat pe un tânăr de 22 de ani, iar în timpul acestora în soba din casă oamenii legii au dat peste o grenadă.

Polițiștii au delimitat imediat zona, restricționând accesul, și au solicitat intervenția Serviciului specializat din cadrul CTCEJ al IGP.

Tânărul ar fi declarat polițiștilor că a găsit acest obiect acum o lună în raionul Florești, în timp ce colecta fier uzat.

Solicitată telefonic, Svetlana Talpă, ofițerul de presă al IP Drochia, a confirmat informația pentru PulsMedia.MD și a declarat că în legătură cu acest caz, organul de urmărire penală a inițiat un proces penal pentru păstrarea ilegală a munițiilor.