Două persoane au murit în această dimineață, în urma unor incendii la Dondușeni și Florești

Cadavrele a două persoane au fost extrase din locuințe, după ce ultimele au fost cuprinse de flăcări. Tragediile au avut loc în această dimineața, în raioanele Dondușeni și Florești, susțin sursele PulsMedia.MD, din cadrul IGSU.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 16 decembrie 2024, 10:14
IGSU

Primul caz a avut loc în jurul orei 07:38, în localitate Climăuți, din raionul Dondușeni. Un bărbat a alertat autorităților despre faptul că locuința vecinului său, un bărbat în vârstă de 60 de ani, a fost cuprinsă de flăcări.

În timpul lichidării incendiului, pompierii au scos din casă cadavrul proprietarului. Se presupune că acesta s-ar fi intoxicat cu monoxid de carbon.

Cel de-al doilea caz a avut loc câteva minute mai târziu, în jurul orei 08:05, în localitatea Iliciovca, din raionul Florești. O femeie de 93 de ani a murit până la venirea ambulanței, după ce s-a ales cu arsuri în urma unui incendiu care a izbucnit în locuința sa.