Peste 100 de tineri din Republica Moldova și țările parteneriatului estic au participat la Conferința Internațională a Tineretului

100 de tineri din Republicii Moldova, Armenia, Ucraina și alte țări ale Parteneriatului Estic, reprezentanți ai organizațiilor de tineret, precum și ai structurilor europene, instituțiilor publice și partenerilor internaționali, au participat astăzi la Conferința Internațională a Tineretului organizată în cadrul Festivalului Tineretului 2025. Evenimentul a oferit un spațiu de dialog și schimb de idei despre rolul structurilor de tineret în contextul integrării europene.

publicat de Veronica Ciortan
vineri, 15 august 2025, 16:39
Peste 100 de tineri din Republica Moldova și țările parteneriatului estic au participat la Conferința Internațională a Tineretului

Participanții au fost salutați de Liudmila Stihi, secretar de stat în cadrul Ministerului Educației și Cercetării. 

„Tinerii sunt resursa strategică a Republicii Moldova. Investind în educația, creativitatea și spiritul lor civic, investim direct în prezentul și viitorul țării. Este important ca vocea voastră să fie auzită și implicarea voastră să fie constantă, mai ales în procesul de integrare europeană”, a spus Liudmila Stihi. 

Festivalul Tineretului 2025 este organizat de Consiliul Național al Tineretului din Moldova, în parteneriat cu Ministerul Educației și Cercetării și Agenția Națională pentru Tineret, cu sprijinul Uniunii Europene, Guvernului Republicii Federale Germania, Guvernului Elveției, Agenției Norvegiene pentru Cooperare și Dezvoltare și Consiliului Danez pentru Tineret.

Peste 100 de tineri din Republica Moldova și țările parteneriatului estic au participat la Conferința Internațională a Tineretului
Peste 100 de tineri din Republica Moldova și țările parteneriatului estic au participat la Conferința Internațională a Tineretului
Peste 100 de tineri din Republica Moldova și țările parteneriatului estic au participat la Conferința Internațională a Tineretului

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.