Maia Sandu a discutat despre referendumul de aderare la UE cu ambasadorii acreditați în țara noastră

Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene acreditați în țara noastră și cu șefii misiunilor diplomatice ale Canadei, Elveției, Japoniei, Marii Britanii, Norvegiei, Statelor Unite și Ucrainei.

publicat de Anatol Chirilov
marți, 13 februarie 2024, 15:25
Maia Sandu

Președinta a discutat cu diplomații despre situația din țară, despre îndeplinirea angajamentelor în contextul procesului de integrare europeană și despre inițiativa de a organiza un referendum cu privire la aderarea țării noastre la UE.

Președinta Maia Sandu a reafirmat angajamentul echipei de la guvernare de a continua reformele inițiate pentru creșterea bunăstării cetățenilor și asigurarea statului de drept.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.