(VIDEO) Traficanți de droguri, reținuți cu mascații „Fulger”, la Telenești. Unul dintre ei membru activ al grupului criminal „Șor”

Ofițerii Direcției investigații „Centru” și cei de urmărire penală ai INI, în comun cu polițiștii din Telenești, anunță o captură de marijuana în valoare de 200.000 de lei și reținerea a doi membri activi ai unui grup infracțional, pentru trafic de droguri.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 29 aprilie 2025, 11:12
IGP

Cei doi cu vârste de 25 și 31 de ani sunt din Telenești și au fost reținuți chiar în momentul în care vindeau marijuana. Mai apoi, aceștia au fost supuși perchezițiilor în cadrul cărora oamenii legii au ridicat și alte cantități de marijuana, bani, dispozitive, utilaje și accesorii pentru cântărirea și ambalarea substanței narcotice, telefoane mobile și alte probe.

(VIDEO) Traficanți de droguri, reținuți de INI cu mascații „Fulger”, la Telenești

Ulterior reținerii lor cu sprijinul mascaților din cadrul BPDS „Fulger,” cei doi au fost plasați în arest preventiv, pentru desfășurarea obiectivă a investigațiilor.

Potrivit surselor, unul dintre cei doi reținuți ar fi și mrmbru activ al grupului criminal „Șor”, anterior fiind implicat în acțiuni de recrutarea a protestatarilor în susținerea bașcanului UTA Găgăuzia, Eugenia Guțul.

Cercetarea penală a grupului infracțional continuă, timp în care persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu

Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.