Conferința Ministerială a Platformei de Parteneriat pentru R.Moldova. Zeci de delegații din UE sunt așteptate la Chișinău
Viceprim-ministrul, ministrul afacerilor externe Mihai Popșoi, a anunțat despre organizarea celei de-a 5-a ediții a Conferinței Ministeriale a Platformei de Parteneriat pentru Republica Moldova, care va avea loc la Chișinău la data de 17 septembrie 2024.
Astfel, la Chișinău sunt așteptate peste 65 de delegații – miniștri, viceminiștri, secretari de stat ai ministerelor de externe din statele partenere, reprezentanți ai corpului diplomatic și organizațiilor internaționale. Prietenii țării noastre vor veni la Chișinău ca să transmită un mesaj comun: Sunt pentru Moldova Europeană, Modernă și Sigură! Evenimentul se va desfășura sub patronajul prim-ministrului Dorin Recean.
„Reuniunea Platformei de Parteneriat este și o recunoaștere a angajamentului asumat de Guvernul Republicii Moldova și cetățenii noștri de a ne ancora țara noastră într-un spațiu al păcii, prosperității și democrației. Dovedim o dată în plus că Republica Moldova este un furnizor de stabilitate, o țară în care construim democrația, transformăm oportunitățile în bunăstare pentru cetățeni.” - a spus ministrul Popșoi în cadrul conferinței de presă.
În cadrul Platformei, ne vom concentra eforturile în cadrul celor 4 grupuri de lucru:
- justiție, anticorupție și securitate;
- energie, eficiență energetică și mediu;
- dezvoltarea economică durabilă și infrastructura strategică;
- reforma administrației publice și management-ul finanțelor publice.
Lansată de Germania, România și Franța, în martie 2022, după invazia pe scară largă a Rusiei în Ucraina, Platforma a ajutat să facem față multiplelor vulnerabilități – să menținem stabilitatea și să continuăm reformele economice și sociale. Miniștrii afacerilor externe din Franța, Germania și România, vor fi prezenți pentru a continua sprijinul acordat Republicii Moldova în parcursul său european și care au jucat un rol esențial în funcționarea Platformei încă de la lansarea sa în 2022.
Primele 3 ediții au avut loc la Berlin, București și Paris, după care Republica Moldova și-a asumat un rol mai important în coordonarea activității platformei, organizând cea de-a 4-a reuniune la Chișinău în octombrie 2023. Prin intermediul celor 4 ediții ale Conferinței Platformei, am reușit mobilizarea din partea comunității internaționale a unui sprijin consistent.
„Datorită contribuțiilor partenerilor la Fondul pentru Reducerea Vulnerabilității Energetice, cetățenii noștri au putut beneficia de compensații la facturile pentru energie. Am putut oferi ajutor ucrainenilor care au fugit din calea războiului. Am putut să gestionăm eficient securitatea la frontierele noastre. Ne-am consolidat capacitățile de a face față provocărilor hibride, avansând, totodată, în agenda noastră pe dimensiunea creșterii rezilienței socio-economice .Dar și inițiative concrete care fac diferența în viața cetățenilor noștri, ca de exemplu:
- Creșterea securității energetice prin implementarea proiectelor de eficiență energetică pentru 25 de clădiri publice educaționale și sociale din toată țara;
- Asigurarea unor servicii mai eficiente și sigure de încălzire și alimentare cu apă caldă către consumatori și micșorarea consumului de energie termică per consumator la 57 de blocuri de locuit și peste 200 de instituții publice.
Pe măsură ce avansăm în calea noastră europeană, avansăm cu fermitate și în implementarea reformelor necesare pentru cetățeni. În acest context, această inițiativă evoluează de la Platforma de Sprijin, care era focusată pe răspunsul la crize, și se transformă în Platformă de Parteneriat, care se va concentra pe cooperarea și dezvoltarea pe termen lung pentru a ne consolida și mai mult eforturile și resursele în atingerea obiectivelor de dezvoltare a țării.
Scopul nostru a fost să identificăm, în conformitate cu reformele și prioritățile de dezvoltare pe care ni le-am asumat pentru perioada 2025-2027, proiectele și acțiunile concrete și necesitățile de resurse adiționale de care avem nevoie pentru a asigura creșterea veniturilor din surse durabile, pentru a crea locuri de muncă bine plătite și condiții decente de trai, pentru a asigura oportunități de dezvoltare economică și creștere a bunăstării cetățenilor.
„La modul concret, ne propunem să conectăm tot mai mult Republica Moldova cu Uniunea Europeană prin investiții în infrastructură, să reducem vulnerabilitatea energetică și costurile ridicate prin investiții în eficiența energetică și să impulsionăm în continuare creșterea economică prin sprijinirea mediului de afaceri.” - a declarat ministrul Popșoi.
(VIDEO) Partidul Nostru inițiază moțiunea simplă privind politica fiscală promovată de ministrul Finanțelor și o propune spre semnare tuturor deputaților
Fracțiunea parlamentară a Partidului Nostru inițiază moțiunea simplă împotriva politicii fiscale promovate de ministrul Finanțelor prin proiectul politicii bugetar-fiscale pentru anul 2027 și o propune spre semnare tuturor deputaților din Parlament. Formațiunea susține că documentul depășește cadrul unor simple ajustări tehnice și reprezintă, în realitate, o reformă fiscală amplă, cu impact major asupra economiei naționale, mediului de afaceri și nivelului de trai al cetățenilor.
(VIDEO) Corpul de Control al premierului Alexandru Munteanu a demisionat
Corpul de Control al premierului a demisionat în această dimineață. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul Alexandru Munteanu, în cadrul ședinței cabinetului de miniștri.
CEDO a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM cu privire la privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală
Partidul Liberal Democrat din Moldova informează opinia publică despre faptul că Curtea Europeană a Drepturilor Omului a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM împotriva Republicii Moldova, atribuindu-i numărul de dosar 30421/25. Cererea vizează neadmiterea PLDM în procesul electoral aferent alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025 și privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală.