„Corupția din spitale” mai tare decât Nemerenco. Ministrul Sănătății mai vrea un mandat?
Ministrul Sănătății, Ala Nemerenco, dă de înțeles că fenomenul corupției din spitale continuă să fie menținut de pacienți, care nu scapă de „obiceiul vechi” de a da mită pentru servicii, care sunt gratuite. Demnitarul susține că este imposibil să „eradichezi corupția totalmente” într-un mandat, deoarece „aceasta există în toată țara”.
„Sunt lucruri pe care mi le doresc să le duc la sfârșit, dar este imposibil într-un mandat să eradici corupția totalmente și mă refer la tot felul de plăți, atât timp cât ea există în toată țara. Nu ai putea să faci o insulă, cumva ruptă de toate celelalte activități sociale ale oamenilor, în care ei sunt prinși cumva într-un cerc vicios, că se plătește și ici-colo și dincolo. Nu știu, este ca o modă veche, un obicei la care oamenii nu vor să renunțe”, a declarat Nemerenco în cadrul unei emisiuni de la Radio Moldova, citată de Ziua.MD.
Șefa de la Sănătate susține că, deseori, este martoră a multor discuții unde i se dezvălui cazuri de corupție.
„Mă pomenesc des când discut cu pacienții și îi întreb: Ți-a cerut medicul? Și el îmi răspunde: Evident, dacă mi-a făcut așa o operație serioasă, cum să nu-I plătesc. Vreau să-i rog, pe această cale, să-i rog pe oameni să nu plătească, să se adreseze la noi. Îi rog mult să nu accepte această atitudine, acolo unde o întâlnesc. Avem tot felul de medici, așa cum este societatea, care nu poate să producă medici ideali. Vreau ca pacienții să aibă curajul să ne comunice nouă, să se apropie de administrație, de CNA. O să le oferim alte servicii, în alte spitale”, a mai declarat Ala Nemerenco.
Amintim, săptămâna trecută, opoziția parlamentară a propus o moțiune simplă, solicitând demisia ministrului Ala Nemerenco, pe care o acuză de management defectuos. Demnitarul respinge însă acuzațiile și susține că acțiunile opoziției sunt motivate politic și nu reflectă realitatea din sectorul sănătății.
De asemenea, Nemerenco susține că moțiunea pentru demiterea sa reprezintă o dovadă că „Ministerul Sănătății își face bine treaba”. Potrivit oficialului, opoziția s-ar arăta deranjată de reformele implementate în sistemul de sănătate, care au dus la modernizarea echipamentului medical din spitalele din R. Moldova.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.