Șefa MAI: Moldovenii, ademeniți cu 50.000 de lei într-o aplicație rusească. Li se cer fotografii cu acte
Moldovenilor li se promit zeci de mii de lei, dacă se înregistrează într-o aplicație rusească. Softul numit TAITO este utilizat de forțele Kremlinului pentru ingerințe electorale, conform ministrei de Interne Daniella Misail-Nichitin.
Oficiala a menționat că prin intermediul programului se gestionează participarea la proteste. De asemenea, cetățenilor li se cer și date personale, inclusiv fotografii cu actele de identitate, transmite Realitatea.MD.
Aplicația este promovată prin intermediul canalelor de Telegram. În sistem se creează un cabinet personal, iar moldovenii trebuie să se autentifice inclusiv prezentând acte de identitate. Sistemul lucrează pe bază de chat, iar utilizatorii primesc indicații. Dacă aceștia renunță să le exercite, sunt amenințați cu sancțiuni impuse în baza unor prevederi fictive.
„Eu vă îndemn și vă încurajez să nu folosiți această aplicație. Să nu o descărcați, pentru că vă poate provoca mult rău. Nu o utilizați, pentru că puteți deveni subiect al unei investigații. (…) Persoanelor li se solicită să se identifice cu o fotografie. Ulterior, semnând un acord de prelucrare a datelor cu caracter personal, se face un cabinet personal. Promisiunea este că vor primi zeci d emii de lei. Se primesc indicații concrete de a participa la proteste, care este candidatul pe care trebuie să îl susțină”, a avertizat Daniella Misail-Nichitin.
Anterior și Poliția a anunțat că documentează schema privind ingerința electorală prin intermediul TAITO. Potrivit oamenilor legii, conaționalilor li se promit între 15.000 și 50.000 de lei lunar, însă în realitatea banii nu sunt achitați.
În afară de coordonarea protestelor și imixtiunilor electorale, pe platformă s-ar organiza lecții de propagandă și instruiri cu caracter electoral, în contextul parlamentarelor de pe 28 septembrie.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.
Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse
Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.
(VIDEO) Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere”
Carolina Bogatiuc, cofondatoare a Inițiativei Europene, explică simplu la ce etapă ne aflăm, de fapt, în procesul de aderare la Uniunea Europeană și face lumină în privința stadiului negocierilor.