Șefa MAI: Moldovenii, ademeniți cu 50.000 de lei într-o aplicație rusească. Li se cer fotografii cu acte

Moldovenilor li se promit zeci de mii de lei, dacă se înregistrează într-o aplicație rusească. Softul numit TAITO este utilizat de forțele Kremlinului pentru ingerințe electorale, conform ministrei de Interne Daniella Misail-Nichitin.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 6 august 2025, 14:46
Șefa MAI: Moldovenii, ademeniți cu 50.000 de lei într-o aplicație rusească. Li se cer fotografii cu acte

Oficiala a menționat că prin intermediul programului se gestionează participarea la proteste. De asemenea, cetățenilor li se cer și date personale, inclusiv fotografii cu actele de identitate, transmite Realitatea.MD.

Aplicația este promovată prin intermediul canalelor de Telegram. În sistem se creează un cabinet personal, iar moldovenii trebuie să se autentifice inclusiv prezentând acte de identitate. Sistemul lucrează pe bază de chat, iar utilizatorii primesc indicații. Dacă aceștia renunță să le exercite, sunt amenințați cu sancțiuni impuse în baza unor prevederi fictive.

„Eu vă îndemn și vă încurajez să nu folosiți această aplicație. Să nu o descărcați, pentru că vă poate provoca mult rău. Nu o utilizați, pentru că puteți deveni subiect al unei investigații. (…) Persoanelor li se solicită să se identifice cu o fotografie. Ulterior, semnând un acord de prelucrare a datelor cu caracter personal, se face un cabinet personal. Promisiunea este că vor primi zeci d emii de lei. Se primesc indicații concrete de a participa la proteste, care este candidatul pe care trebuie să îl susțină”, a avertizat Daniella Misail-Nichitin.

Anterior și Poliția a anunțat că documentează schema privind ingerința electorală prin intermediul TAITO. Potrivit oamenilor legii, conaționalilor li se promit între 15.000 și 50.000 de lei lunar, însă în realitatea banii nu sunt achitați.

În afară de coordonarea protestelor și imixtiunilor electorale, pe platformă s-ar organiza lecții de propagandă și instruiri cu caracter electoral, în contextul parlamentarelor de pe 28 septembrie.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.