(VIDEO) Protestul agricultorilor, la Leușeni. Echipaj medical, dus cu mașina poliției pentru a ajuta un pacient

O ambulanță nu a putut ajunge la un pacient din cauză că agricultorii au abandonat tehnica agricolă pe traseul Leușeni, blocând astfel orice cale de acces. Echipajul a fost dus la destinație cu o mașină a poliției, anunță IGP

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 16 februarie 2024, 11:20
IGP

„Cu puțin timp în urmă, a parvenit un apel la 112 de la un bărbat cu probleme cardiace, căruia i s-a făcut rău în punctul de trecere a frontierei Leușeni-Albița. Cu regret, serviciul de urgență nu a reușit să ajungă la el din cauza unităților de tehnică care au blocat accesul. Ambulanța a rămas blocată la aproape 1 km de punctul de trecere a frontierei. Polițiștii oferă la moment suport asistenților medicali ca să se poată deplasa să acorde ajutor bărbatului”, se arată în comunicatul poliției.

(VIDEO) Protestul agricultorilor, la Leușeni. Echipaj medical, dus cu mașina poliției pentru a ajuta un pacient

Totodată, Poliția Națională amintește repetat persoanelor care de mai multe zile perturbează traficul pe acest traseu, prejudiciind activitățile cotidiene și cele economice ale cetățenilor că, acțiunile lor nu trebuie să afecteze dreptul persoanelor la libera circulație, dar mai ales la sănătate.