Igor Grosu solicită instituțiilor de drept să informeze despre evoluția investigațiilor în cazul „agent Gorgan”

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a solicitat șefilor instituțiilor de drept să informeze populația despre evoluția investigațiilor în cazul fostului șef al Statului Major al Republicii Moldova, Igor Gorgan, acuzat că ar fi colaborat cu serviciile de spionaj ale Rusiei.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 6 iunie 2024, 11:48
Grosu

Este un subiect de importanță națională, de sensibilitate maximă. Rugăminte către instituțiilede drept să comunice mai mult și să explice la ce etapă sunt, pentru că este vorba de securitatea statului și înălțimea acestei funcții justifică interesul major al tuturor cetățenilor față de acest subiect, în special în contextul actual”, a menționat Igor Grosu.

Fostul șef al Statului Major al Republicii Moldova, Igor Gorgan, ar fi colaborat cu serviciile de spionaj ale Rusiei, arată o investigație semnată de Insider, care a avut acces la corespondența de pe Telegram dintre cei doi. Unul dintre curatorii de la Moscova ai lui Gorgan ar fi fost colonelul Alexei Makarov. Colaborarea Gorgan-Makarov a devenit mai intensivă în aprilie 2022, după declanșarea războiului Rusiei împotriva Ucrainei. Gorgan nu a comentat în niciun fel investigația respectivă.

Igor Gorgan a condus Statul Major până la sfârșitul anului 2021, când a fost demis de către noul președinte, Maia Sandu. Folosind vechile sale legături în Ministerul Apărării, Gorgan rămâne un informator important pentru GRU, cum este numit departamentul de spionaj al Rusiei, scrie Insider. Igor Gorgan și Alexei Makarov au început contacte deosebit de active în aprilie 2022, după începerea invaziei pe scară largă a Ucrainei de către Rusia. Întâlnirile confidențiale aveau loc mai ales în cafenelele din Chișinău sau la pescuit.

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.