Pediatru Mihai Stratulat, explică de ce s-a implicat în politică: La nivel local poți schimba mai ușor lucrurile, inclusiv în medicină

Pediatru Mihai Stratulat a explicat prin intermediul unei postări pe rețelele de socializare, de ce a decis, să revină în politică și să candideze la funcția de consilier local, din partea Blocului Electoral ,,Ruslan Codreanu”.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 2 noiembrie 2023, 13:36
Stratulat

,,Mulți mă întreabă de ce am decis iarăși să mă implic în politică sau citesc comentarii în care lumea scrie că doctorii nu trebuie să se implice în politică. Eu le răspund că funcția de consilier municipal înseamnă mai mult administrare publică decât politică. Și cred că este de datoria fiecărui cetățean să se implice, în măsura posibilității, în activitățile localității în care trăiește.” a spus el.

Potrivit lui, la nivel local cu adevărat poți schimba și mai ușor lucrurile, inclusiv în medicină ,,având experiență, știind problemele de la firul ierbii, având o echipă bună și colaborând și cu alți consilieri din alte partide, care cu siguranță au copii, părinți și vor să-i vadă sănătoși.

Totodată, Mihai Stratulat consideră că în medicină nu prea s-au schimbat lucrurile atât la nivel local, cât și la nivel de țară.

,,S-au mai cârpit unele spitale, s-au mai tăiat lentele și am avut mare noroc de donațiile SUA si UE de echipament medical modern în combaterea pandemiei și acum, în susținerea refugiaților ucraineni.” a mai spus el.

În același timp, Mihai Stratulat susține că, din cauza lipsei de acțiuni din partea autorităților, medicina în R.Moldova stagnează în timp ce în lume progresează.

,,Am consultat zeci de mii de copii și părinți. Poți să lucrezi în cabinet 24/24 dar tot nu vei reuși să schimbi sistemul, dacă nu te implici să îți asumi responsabilități. Nu poți să lucrezi știind că medicina în lume progresează, iar sistemul medical din țară, stagnează încă de pe timpul Uniunii Sovietice. Eu am ales nu doar să fiu doctor în cabinet, și pe lângă cursurile de specializare și conferințe în domeniul neonatologiei si pediatriei, m-am implicat la nivel național scriind proiecte pe care le-am implementat în acest domeniu, am participat și la implementarea proiectelor naționale de perinatologie, iar în ultimul timp am făcut și cursuri în domeniul managementului sănătății. Cel mai mare curs a fost în Japonia pe managementul sănătății mamei si copilului, vizite de lucru, pentru preluarea celor mai bune practici în spitale din SUA, Israel, Belarus, România și toată această experiență poate fi utilizată în îmbunătățirea serviciilor medicale în municipiul Chișinau”, a mai spus el.

,,Eu am avut cel mai bun exemplu de la noi din țară, Tatăl meu, regretatul Prof. Petru Stratulat, care a fost un doctor strălucit, dar și un iscusit manager în domeniul sănătății. Am discutat și discut zilnic cu mii de părinți, atât în cabinet, cât și la zecile de workshop-uri pe care le-am realizat de-a lungul anilor, despre problemele pe care le întâmpină ei și copiii lor, atât în domeniul sănătății, dar și în cel al educației și în domeniul social. Toate aceste lucruri mă fac și mai motivat să intru în această competiție și să contribui cu experiența mea la dezvoltarea Chișinăului.” a conchis el.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.