Accidentul de la Sîngerei. Șoferul vinovat de moartea celor doi polițiști, reținut pentru 72 de ore
Șoferul implicat în accidentul de la Sîngerei, în urma căruia doi poliști de patrulare și-au pierdut viața în timpul serviciului, a fost reținut pentru 72 de ore.
Preliminar, șoferul ar fi adormit la volan, confirmă ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin. Oficiala a declarat după ședința Guvernului, că urmare a accidentului, MAI va revizui procedurile interne, astfel încât în eventualitatea unor cazuri similare, impactul să fie mai mic, scrie nordinfo.md.
Menționăm că doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.
UPDATE // (VIDEO) Carambol cu implicarea unei autocisterne, la Sîngerei. Noi detalii de la Poliție
Potrivit IGP, acum o oră, polițiștii din Sîngerei au fost sesizați despre izbucnirea unui incendiu la un autocamion cu cisternă care transporta combustibil, pe traseul R 6, în apropierea satului Mihailovca.
Nereguli în documentele unui mijloc de transport, depistate la PTF Giurgiulești – Galați
Polițiștii de frontieră din Punctul de trecere a frontierei Giurgiulești – Galați au identificat un caz de nereguli în actele de însoțire ale unui mijloc de transport. Incidentul a avut loc pe sensul de intrare în țară, când, pentru efectuarea formalităților de control, s-a prezentat un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 25 de ani, conducând un mijloc de transport înmatriculat în România.
(VIDEO) Peste 20 de percheziții într-un dosar de spălare de bani de 13,5 milioane de lei
Ofițerii de investigații din cadrul INI, în comun cu procurorii PCCOCS, au deconspirat o schemă de spălare de bani de aproximativ 13,5 milioane lei, care ar proveni din evaziune fiscală și contrabandă cu mărfuri spre comercializare.