Accidentul de la Sîngerei. Șoferul vinovat de moartea celor doi polițiști, reținut pentru 72 de ore

Șoferul implicat în accidentul de la Sîngerei, în urma căruia doi poliști de patrulare și-au pierdut viața în timpul serviciului, a fost reținut pentru 72 de ore.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 24 iunie 2026, 13:36
Poliția

Preliminar, șoferul ar fi adormit la volan, confirmă ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin. Oficiala a declarat după ședința Guvernului, că urmare a accidentului, MAI va revizui procedurile interne, astfel încât în eventualitatea unor cazuri similare, impactul să fie mai mic, scrie nordinfo.md.

Menționăm că doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.

Nereguli în documentele unui mijloc de transport, depistate la PTF Giurgiulești – Galați

Polițiștii de frontieră din Punctul de trecere a frontierei Giurgiulești – Galați au identificat un caz de nereguli în actele de însoțire ale unui mijloc de transport. Incidentul a avut loc pe sensul de intrare în țară, când, pentru efectuarea formalităților de control, s-a prezentat un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 25 de ani, conducând un mijloc de transport înmatriculat în România.