Au murit în singurătate. Trei cadavre descoperite, după ce au fost deblocate ușile apartamentelor

Cadavrele ale trei persoane au fost găsite, după ce au fost debblocate ușile locuințelor. Descoperirele macabre au avut loc ieri, 30 ianuarie, în municipiul Chișinău, în Căușeni și Drochia.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 31 ianuarie 2024, 14:06
doliu

Primul caz a avut loc în jurul orei 09:22, pe strada Voluntarilor, din sectorul Ciocana al capitalei. Intervenția salvatorilor a fost solicitată, după ce proprietara unui apartament, o femeie de 71 de ani, nu mai răspundea rudelor la apeluri.

Salvatorii au deblocat ușa, iar într-o odaie din apartament au depistat proprietara zăcând fără suflare.

Cel de-al doilea caz a avut loc câteva minute mai târziu, în jurul orei 09:45, pe strada Unirii din orașul Căușeni, după ce un bărbat de 39 de ani nu le mai răspundea la telefon apropiaților.

Ca și în primul caz, salvatorii au deblocat ușa de la intrare, iar în interior au găsit cadavrul bărbatului.

Cel de-al treilea caz a fost înregistrat spre seară, în jurul orei 19:30, pe strada Cuzima Cecal din orașul Drochia, unde ca și în celelalte două cazuri, o femeie de 72 de ani nu putea fi găsită de rude la telefon, dar nici ușa la apartament nu o deschidea.

Salvatorii au deblocat ușa de la intrare, iar în interior au găsit cadavrul femeiei.

În toate cele trei cazuri, medicii-legiști veniți la locul faptei nu au depistat semne de moarte violentă pe suprafața trupurilor celor trei victime. Cadavrele au fost transportate la Centrul de Medicină Legală unde urmează a fi expuse expertizelor de laborator pentru a se stabili cu exactitate circumstanțțele în care au decedat acestea.