Canicula se menține miercuri: cod galben la sud și în centrul țării
Meteorologii au prelungit codul de caniculă pentru miercuri. Avertizare de cod galben a fost emisă pentru sudul și parțial în centrul țării. Temperaturile maxime vor ajunge la 35 de grade Celsius.
Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță precipitații pe alocuri, însoțite de descărcări electrice și grindină, pentru după-amiaza zilei de miercuri. Viteza rafalelor va atinge 15–20 de metri pe secundă, scrie IPN.
Temperaturile nocturne vor oscila între 18 și 23 de grade. Maximele zilei în partea de sud a țării vor oscila între 33 și 35 de grade, iar în zona de nord – între 27 și 32.
Populația este îndemnată să evite expunerea prelungită la soare, în special în orele de vârf, să se hidrateze corespunzător, să folosească creme cu factor de protecție solară și să opteze pentru vestimentație din stofe naturale și deschise la culoare.
CEIISS a refuzat aprobarea investițiilor în FLY ONE și cere schimbarea controlului companiei
Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului (CEIISS) a refuzat aprobarea investițiilor realizate de compania FLY ONE într-un domeniu de importanță pentru securitatea statului și aplicarea clauzei de schimbare a controlului în termen de 90 de zile.
Control mai strict în construcții: verificări electronice și raportări trimestriale pentru specialiști
Guvernul a aprobat astăzi modificări legislative ce vizează controlul calității în sectorul construcțiilor. Ajustările țin de verificarea mai riguroasă a documentației de proiect, expertiza tehnică a proiectelor și construcțiilor, precum și atestarea mai multor categorii de specialiști în construcții.
UPDATE // IGP confirmă cazul angajatului BPDS Fulger împușcat
UPDATE // Poliția Națională a confirmat faptul că un angajat al BPDS Fulger a fost rănit cu un foc de armă, despre care a scris PulsMedia.MD cu referire la surse.