Executivul a aprobat completarea Sistemului național de monitorizare și raportare a emisiilor de gaze cu efect de seră
Promovarea energiei durabile și protecția mediului înconjurător sunt principalele obiective ale proiectului privind completarea Sistemului național de monitorizare și raportare a emisiilor de gaze cu efect de seră, aprobat, astăzi, de Executiv.
Documentul prevede actualizarea atribuțiilor Agenției de Mediu în ceea ce privește elaborarea Inventarului național al emisiilor de gaze cu efect de seră și îmbunătățirea mecanismului de raportare, în conformitate cu Acordurile internaționale.
„Acest proiect, prevede actualizarea cerințelor de raportare a politicilor și măsurilor de atenuare a schimbărilor climatice, prognozelor emisiilor de gaze cu efect de seră, în conformitate cu Acordul Climatic de la Paris", a menționat Iordanca-Rodica Iordanov, ministrul Mediului.
Conform angajamentelor, asumate ca urmare a aderării în 2009 la Tratatul Comunității Energetice, Republica Moldova trebuie să raporteze anual Secretariatului Comunității Energetice datele finale ale inventarului național de GES, să promoveze energia durabilă, competitivă și sigură în vederea realizării principalelor obiective strategice ale dezvoltării durabile pe termen lung.
Încă doi copii s-au înecat, la Drochia și Nisporeni
Doi copii au murit, după ce s-au înecat în seara zilei de 25 iunie curent în bazinele acvatice din raioanele Drochia și Nisporeni.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.