Gunoiștile reprezintă un pericol iminent de incendii: peste 650 de cazuri de ardere de la începutul lunii

Poligoanele de deșeuri din Republica Moldova reprezintă un pericol real și iminent de incendii. Constatările specialiștilor vin în contextul în care tot mai multe gunoiști i-au foc în ultima perioadă.

publicat de Veronica Ciortan
joi, 24 iulie 2025, 10:23
Gunoiștile reprezintă un pericol iminent de incendii: peste 650 de cazuri de ardere de la începutul lunii

Potrivit datelor statistice, de la începutul lunii iulie până în prezent, peste 650 de cazuri de ardere a poligoanelor au fost înregistrate pe teritoriul țării noastre. Astfel, în urma acestor incendii a fost afectată o suprafață de circa 115 hectare.

Menționăm, că arderea poligoanelor de deșeuri în mare parte are loc din cauza iresponsabilității gestionarilor, dar și autorităților cărora le aparțin, avertizează IGSU.

În cele mai dese situații, cazurile incendiilor de deșeuri au loc în urma unor procese chimice, care generează căldură, dar și a descompunerii deșeurilor. În urma acestor procese are loc producerea de metan, ce reprezintă un gaz inflamabil.

Mai mult, vremea caniculară și temperaturile ridicate combinate cu materialele inflamabile cresc substanțial riscul incendiilor.

De asemenea, nu poate fi exclusă nici cauza incendiilor provocate intenționat, în special în cazul poligoanelor neautorizate, care nu beneficiază de supraveghere.

Incendiile la poligoanele de deșeuri nu sunt doar o problemă de mediu, ci constituie o amenințare asupra sănătății populației. Fumul dens și toxic rezultat în urma arderii deșeurilor afectează grav calitatea aerului.

Prevenirea incendiilor depinde atât de autorități, cât și de implicarea activă a cetățenilor. În acest sens, îndemnăm autoritățile și cetățenii să se pătrundă de responsabilitate.

În vederea prevenirii eventualelor focare de ardere, poligoanele de deșeuri trebuie copertate cu pământ sau argilă, pentru a reduce accesul oxigenului și a minimaliza riscul autoaprinderii. Totodată, pentru evitarea producerii incendiilor intenționate, terenurile cu deșeuri trebuie monitorizate strict de către gestionari.

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență desfășoară activități de informare și instruire a persoanelor, dar și îndeamnă cetățenii la responsabilitate.

Conform datelor înregistrate, de la începutul anului 2025 au fost instruite 106 607 de persoane, iar circa 4 mii de responsabili de gestionarea terenurilor cu deșeuri s-au ales cu atenționări. Pe parcursul acestei perioade au fost desfășurate 153 de ședințe ale consiliilor locale, în cadrul cărora au fost înaintate propuneri privind măsurile de minimalizare a riscurilor de incendii.

Autoritățile au creat grupuri mixte și au întocmit 253 de procese verbale cu privire la contravenții, iar persoanele găsite vinovate de producerea acestor incendii au fost amendate.

Gunoiștile reprezintă un pericol iminent de incendii: peste 650 de cazuri de ardere de la începutul lunii
Gunoiștile reprezintă un pericol iminent de incendii: peste 650 de cazuri de ardere de la începutul lunii

Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele

Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.