Șeful IGP: Persoanele influențate de promisiunea de 3000 de dolari a lui Șor riscă să acumuleze sancțiuni mult mai costisitoare
Inspectoratul General al Poliției (IGP) trage un semnal de alarmă în legătură cu protestul anunțat de gruparea Șor, care ar urma să înceapă sâmbătă, 16 august. Potrivit șefului IGP, Viorel Cernăuțeanu, persoanele care se lasă atrase de promisiunea unei „remunerații” de 3000 de dolari pe lună riscă să acumuleze sancțiuni mult mai costisitoare.
Cernăuțeanu a declarat, în cadrul emisiunii „Dialog Deschis”, că fiecare participant la protestele plătite ar putea fi amendat cu 7500 de lei pe zi. Într-o lună, suma totală a sancțiunilor ar putea depăși 200.000 de lei, adică mai mult de 10.000 de dolari – de aproape patru ori mai mult decât suma promisă de organizatori, transmite SafeNews.MD.
El a mai precizat că toți cei care vor porni din localități pentru a ajunge la protest vor fi monitorizați și vor deveni automat subiecți ai unor anchete, chiar dacă nu comit direct vreo infracțiune. Doar implicarea în pregătirea unor acțiuni ilegale poate atrage sancțiuni.
Autoritățile spun că dețin informații clare privind scopul real al protestului: destabilizarea situației din țară înainte de alegerile parlamentare. Cernăuțeanu a vorbit despre o mobilizare organizată din teritoriu, cu racolarea de tineri și persoane „apți fizic”, detalii care ridică semne serioase de întrebare privind intențiile organizatorilor.
Amintim că anterior Poliția a atenționat că promisiunea lui Ilan Șor este parte a unei încercări de a atrage cetățenii în activități ilegale, prin oferirea unor sume de bani în schimbul participării la proteste cu caracter provocator.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.
Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse
Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.
(VIDEO) Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere”
Carolina Bogatiuc, cofondatoare a Inițiativei Europene, explică simplu la ce etapă ne aflăm, de fapt, în procesul de aderare la Uniunea Europeană și face lumină în privința stadiului negocierilor.