200 de elevi din UTA Găgăuzia și Taraclia vor participa la o tabără de vară de limbă română, la Iași
200 de elevi din clasele IX-XII din instituțiile de învățământ alolingve din raionul Taraclia și UTA Găgăuzia vor beneficia de cursuri intensive de limbă română, activități interactive de comunicare și vizite ghidate în cadrul Taberei de vară de limbă română. Activitatea va avea loc la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în perioada 18–29 august, cu sprijinul Ministerului Educației și Cercetării din România și din Republica Moldova, precum și al Ambasadei României la Chișinău.
În ajunul evenimentului, 50 dintre ei au avut oportunitatea de a discuta cu reprezentanți ai Ministerului Educației și Cercetării al Republicii Moldova (MEC) și ai Ambasadei României la Chișinău.
Prezentă la eveniment, Valentina Olaru, secretar de stat la MEC, a subliniat importanța cunoașterii limbii române pentru elevii din instituțiile alolingve. „Această tabără oferă elevilor din instituțiile alolingve oportunitatea de a-și dezvolta competențele lingvistice, de a comunica mai ușor în limba română și de a descoperi cultura și civilizația românească. Este o investiție în formarea lor personală și profesională, dar și în consolidarea coeziunii sociale”, a spus Valentina Olaru.
La rândul său, Ovidiu Viorel Năftănăilă, prim-colaborator al Ambasadei României în Republica Moldova, a menționat: „România susține și va continua să sprijine proiectele care contribuie la îmbunătățirea predării și învățării limbii române în Republica Moldova. Acest lucru este important și pentru că limba română este una dintre limbile oficiale ale Uniunii Europene”.
Elevii au participat la o sesiune interactivă cu genericul „Egalitate și nediscriminare - principii fundamentale ale integrării în societate” organizată de Oficiul ONU pentru Drepturile Omului în Republica Moldova.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.
Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse
Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.
(VIDEO) Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere”
Carolina Bogatiuc, cofondatoare a Inițiativei Europene, explică simplu la ce etapă ne aflăm, de fapt, în procesul de aderare la Uniunea Europeană și face lumină în privința stadiului negocierilor.