O femeie din R. Moldova, anchetată pentru uciderea unui italian
O femeie de 37 de ani din Republica Moldova este anchetată pentru moartea unui italian de 62 de ani, originar din Como, iar ancheta a dezvăluit detalii șocante ce ridică semne mari de întrebare. Incidentul a avut loc în noaptea dintre 31 mai și 1 iunie 2023, în localitatea Soroca, unde italianul se afla în vizită la suspecta cu care avea o relație de aproximativ un an.
Inițial, femeia a susținut că bărbatul ar fi murit din cauza unui infarct, după ce ar fi consumat alcool, însă cercetările au arătat că decesul a fost cauzat de asfixie mecanică provocată prin strangulare, iar leziunile gâtului sugerează o acțiune intenționată, nu un accident. Mai grav, pe pantalonii victimei au fost găsite urme de ADN ale unei terțe persoane, care nu a fost încă identificată, scrie SafeNews.MD.
Medicul legist italian a confirmat că bărbatul a fost sugrumat cu un obiect lung, nu manual, iar fracturile gâtului indică o forță semnificativă. În plus, victima nu consumase o cantitate mare de alcool, așa cum susținuse inițial femeia. Aceasta a schimbat de mai multe ori versiunea sa, declarând că italianul ar fi căzut și s-ar fi lovit, iar apoi că i-ar fi aplicat presiune pe gât în încercarea de a-l salva.
În urma acestora, familia victimei din Italia a angajat avocați și a depus plângeri oficiale, ceea ce a dus la deschiderea unei anchete internaționale. Autoritățile moldovenești lucrează împreună cu Parchetul din Roma și unități speciale ale carabinierilor italieni pentru a aduna dovezi suplimentare.
Deocamdată, femeia este judecată pentru “omor asupra unui membru de familie din motive materiale”, însă avocații familiei cer extinderea acuzațiilor pentru a include posibile implicări ale unei alte persoane în crimă. Ancheta continuă, iar autoritățile italiane au dispus o percheziție informatică a telefonului victimei pentru a aduna noi informații care ar putea aduce lumină în acest caz tulbure.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.
Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu
Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.
UPDATE // (VIDEO) Doi tineri s-au bușit cu motocicleta într-o mașină a poliției, la Sîngerei. Sunt victime
Doi tineri au ajuns la spital, după ce motocicleta cu care se deplasau s-a izbit într-o autospecială a MAI. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 23:00, pe o stradă din localitatea Mărinești din raionul Sîngerei, susțin sursele PulsMedia.MD.