Femeie de 43 de ani, răpusă de ger, la Edineț
O femei a murit pe patul de spital, după ce ar fi înghețat de frig. Tragedia a avut loc astăzi, în jurul orei 10:45, la Spitalul raional Edineț, susțin sursele PulsMedia.MD.
Victima, care s-a dovedit a fi un femeie de 43 de ani, a fost adusă la spital în jurul orei 10:10, din localitatea Badragii Noi, din raionul Edineț.
Medicii au diagnosticat-o cu hipotermie și comă cerebrală. Aceștia ar fi încercat să-i salveze viața, însă după aproximativ jumătate de oră de la internare, dânsa a murit pe patul de spital.
Oamenii legii au inițiat o anchetă în acest caz pentur a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.
Raport devastator! MoldATSA operează cu o eficiență de aproape șase ori mai mică decât în UE
MoldATSA se situează sub media furnizorilor de servicii de navigație aeriană din Uniunea Europeană în ceea ce privește numărul de zboruri IFR controlate per angajat, potrivit datelor din raportul EUROCONTROL ACE Benchmarking Report 2025 (date comparabile pentru 2023).
Consolidarea relațiilor bilaterale: Pretorul sectorului Rîșcani în vizită de lucru la Târgu Mureș
Pretorul sectorului Rîșcani , Mihail Furculiță se află într-o vizită de lucru în municipiul Târgu Mureș, România, la invitația autorităților locale, cu ocazia „Zilelor Târgumureșene”.
Carburanții se ieftinesc în continuare. Motorina a ajuns cu peste 10 lei mai ieftină față de nivelul maxim
Prețurile la carburanți din Republica Moldova continuă să scadă, pe fondul reducerii cotațiilor internaționale la petrol și al relaxării tensiunilor din Orientul Mijlociu. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) anunță noi ieftiniri atât pentru benzină, cât și pentru motorină.