Noua lege cu privire la frontiera de stat a R.Moldova, adoptată de Parlament
Parlamentul a adoptat proiectul noii legi cu privire la frontiera de stat a Republicii Moldova. Inițiativa legislativă a fost votată în a doua lectură de 52 de deputați.
Proiectul de lege a fost elaborat de Ministerul Afacerilor Interne și reflectă expunerea actualei Legi cu privire la frontiera de stat a Republicii Moldova într-o redacție nouă. Totodată, documentul prevede transpunerea unor regulamente ale Uniunii Europene în legislația Republicii Moldova.
Astfel, autorii au propus revizuirea unor prevederi prin care se urmărește eliminarea deficiențelor, echivocurilor și ambiguităților, precum și eficientizarea activității polițiștilor de frontieră. Totodată, documentul are drept obiectiv asigurarea principiului accesibilității și predictibilității normelor juridice pentru cetățeni. O altă prevedere se referă la eliberarea permiselor, autorizațiilor sau avizelor în format electronic.
Proiectul noii legi mai conține prevederi privind dezvoltarea conceptului de management integrat al frontierei de stat. Necesitatea acestora a apărut în anul 2022, când țara noastră a primit un număr mare de refugiați ucraineni. Respectiv, noul capitol va conține norme care reglementează cooperarea dintre autoritățile implicate în sistemul de management al frontierei de stat: Serviciul de Informații și Securitate, Inspectoratul General pentru Migrație, Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Ministerul Muncii și Protecției Sociale, precum și autoritățile publice locale.
Decizia privind vânarea căprioarelor a fost suspendată. Ministerul Mediului anunță consultări
Decizia privind cota de vânătoare la caprioare a fost suspendată de ministrul mediului, Gheorghe Hajder, pe fondul reacțiilor și nemulțumirilor apărute în spațiul public. Oficialul a declarat că vor fi organizate consultări publice extinse pentru a decide cum va fi gestionată în continuare populația de căprioare, fără a afecta pădurile.
Rezultate bune la BAC: promovabilitatea a urcat la 75,4%, iar 85 de elevi au obținut media maximă
Un număr record de 85 de absolvenți au obținut media generală 10 la examenul național de bacalaureat din 2026, iar rata de promovare a crescut pentru al treilea an consecutiv, ajungând la 75,4%. Datele au fost prezentate joi de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, și directoarea Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare, Lilia Ivanov.
Copilă de 13 ani, înghițită de apa unui iaz, la Soroca. Ar fi mers la scăldat cu fratele mai mic
O copilă a murit, după ce s-a înecat într-un iaz. Tragedia a avut loc în după-amiaza zilei de 25 iunie 2026, la ora 13:54, în iazul „Ivancea” din municipiul Soroca.