În primele două zile ale lunii aprilie, consumatorii din R.Moldova vor utiliza în gospodăriile lor gaze din SUA
În primele două zile ale lunii aprilie, consumatorii din Republica Moldova (malul drept al râului Nistru) vor utiliza în gospodăriile lor gaze din Statele Unite ale Americii, livrate prin portul grecesc Alexandroupolis. Este vorba despre un volum de testare cu gaze naturale lichefiate (LNG), importate de societatea pe acțiuni Energocom de la compania grecească DEPA și vândute către Moldovagaz.
“Luni și marți vom achiziționa câte 14 mii MWh de gaze naturale din portul Alexandroupolis. În total, sunt circa 28 mii MWh, ceea ce constituie echivalentul a 2,6 milioane metri cubi de gaze. Sunt gaze necesare consumului curent, iar prețul este unul competitiv. Dacă vom agrea o formulă de continuare a acestei colaborări, vom anunța cetățenii în termeni proximi”, a spus directorul interimar al SA Energocom, Victor Bînzari.
“Este prima navă cu gaze LNG care a acostat la Alexandroupolis (noul terminal LNG construit în nordul Greciei), iar datorită parteneriatului de încredere construit cu DEPA putem beneficia de aceste resurse energetice de alternativă”, a spus Bînzari.
Managerul SA Energocom a ținut să precizeze că gazele LNG sunt o industrie aparte față de extragerea și transportarea gazelor cu care sunt obișnuiți cetățenii Republicii Moldova. Gazele LNG, alternativă a celor de conductă, sunt lichefiate la temperaturi joase, transportate pe mare și apoi regazeificate. Diversificarea surselor de gaze va fortifica și mai mult securitatea energetică a țării, a precizat Victor Bînzari, pregătind operatorii de pe piață de orice evoluții, în contextul în care la sfârșitul anului 2024 expiră contractul de tranzit a gazelor rusești prin Ucraina, iar țara vecină a spus că nu va negocia o prelungire.
SA Energocom a început colaborarea cu DEPA în luna aprilie 2023. Anul trecut compania grecească a câștigat mai multe licitații publice de livrare a gazelor în Republica Moldova, atât pentru consum curent, cât și pentru stocare în depozite. La 30 noiembrie anul trecut, SA Energocom și DEPA Commercial au semnat un Memorandum de Înțelegere, prin care își exprimau angajamentul de a intensifica cooperarea în ceea ce privește furnizarea de gaze naturale, inclusiv a gazelor naturale lichefiate.
Control mai strict în construcții: verificări electronice și raportări trimestriale pentru specialiști
Guvernul a aprobat astăzi modificări legislative ce vizează controlul calității în sectorul construcțiilor. Ajustările țin de verificarea mai riguroasă a documentației de proiect, expertiza tehnică a proiectelor și construcțiilor, precum și atestarea mai multor categorii de specialiști în construcții.
UPDATE // IGP confirmă cazul angajatului BPDS Fulger împușcat
UPDATE // Poliția Națională a confirmat faptul că un angajat al BPDS Fulger a fost rănit cu un foc de armă, despre care a scris PulsMedia.MD cu referire la surse.
Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor universitare
Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor de licență, masterat și doctorat, dar și în alte activități academice. Prevederea se regăsește în Regulamentul-cadru privind integritatea academică în instituțiile de învățământ superior, aprobat miercuri de Guvern.