Igor Grosu s-a întâlnit cu comunitatea de moldoveni de la Budapesta

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a discutat cu reprezentanții comunității de moldoveni din Budapesta despre situația din Republica Moldova.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 13 mai 2025, 18:50
Igor Grosu s-a întâlnit cu comunitatea de moldoveni de la Budapesta
„Am discutat despre ceea ce am realizat împreună până acum, dar și despre pașii care urmează. Ei văd viitorul Republicii Moldova în Uniunea Europeană. Drumul e lung, dar împreună vom izbândi”, a spus șeful legislativului, citat de Realitatea.MD.

De-a lungul anilor, comunitatea de moldoveni din Ungaria a reușit să formeze Asociația Moldovenilor și Asociația Studenților – organizații care promovează tradițiile și cultura noastră: de la Mărțișor și folclor, până la bucătăria autentică moldovenească și multe altele.

„Moldovenii noștri lucrează și învață aici, dar cu fiecare ocazie revin acasă, pentru că dorul și dragostea de țară rămân puternice. Un exemplu frumos de implicare este Veronica Grigoraș. Deși trăiește de mulți ani peste hotare, inima ei bate pentru satul natal Ciuciulea, raionul Glodeni. Mulți o cunosc ca Maria din filmul Tunul de Lemn, dar și ca o femeie activă, dedicată comunității. Veronica, ca și toți cei prezenți la întâlnire, vede viitorul Republicii Moldova în Uniunea Europeană”, a punctat Igor Grosu.

Totodată, oficialul i-a îndemnat pe moldovenii care dețin și cetățenia română să participe la alegerile prezidențiale din țara vecină.

„Este important ca atât în Moldova, cât și în România să păstrăm parcursul european și, cel mai important, să ne apărăm votul. Drumul e lung, dar împreună vom izbândi ”, a conchis oficialul.

Amintim că, președintele Parlamentului a participat, în perioada 11 – 12 mai, la Conferința Președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană, care a avut loc la Budapesta. La reuniune au participat președinții parlamentelor statelor membre ale UE, președintele Parlamentului European și președinții parlamentelor țărilor candidate.