Un pescar a fost salvat de la înec, după ce s-a prăbușit sub gheața unui lac din capitală

Un bărbat, care pescuia pe lacul „La Izvor” din Chișinău, s-a prăbușit sub gheață, în noaptea de 24 februarie. Trecătorii au fost cei care au apelat serviciile de urgență. Salvatorii au scos pescarul din apa rece și l-au predat medicilor.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 25 februarie 2025, 20:29
Un pescar a fost salvat de la înec, după ce s-a prăbușit sub gheața unui lac din capitală

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență precizează că bărbatul se afla de unul singur la pescuit pe suprafața lacului, la o distanță de aproape 40 de metri de la mal. Stratul de gheață a crăpat brusc și pescarul a căzut, reușind să se mențină la suprafața apei cu o paletă din lemn, transmite IPN.

Victima s-a ales cu degerături, dar era în stare conștientă. Bărbatului i-a fost acordat primul ajutor, apoi a fost preluat de echipajul medical și transportat la spital.

Specialiștii IGSU îndeamnă populația să evite aflarea pe gheața bazinelor acvatice, în special când temperaturile oscilează între minus și plus. Pentru ca podul de gheață să fie rigid, grosimea acestuia trebuie să fie de minimum 10 cm. În situații de risc, trebuie apelat Serviciul de Urgență 112.

Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele

Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.