Șoferul unui microbuz s-a pornit spre UE cu o pungă plină ochi cu țigări de contrabandă

Funcționarii postului vamal Leușeni în conlucrare cu autoritățile de control din România, în cadrul controlului coordonat au supus verificărilor un mijloc de transport de model “Mercedes -Benz Sprinter”, ce se deplasa pe direcția ieșire din Republica Moldova, în care au găsit o pungă cu mai multe pachete de țigări de contrabandă.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 31 mai 2024, 10:32
sv

Șoferul, un bărbat cu dublă cetățenie (MDA/ROU), în vârstă de 22 de ani, a comunicat că nu transportă bunuri necesare a fi declarate.

Acționând în baza indicatorilor analizei de risc a fost dispus un control fizic detaliat, iar în rezultat în mijlocul de transport, în mai multe spații special adaptate au fost depistate 157 pachete de țigări, tăinuite în scopul transportării ilicite.

Preliminar a fost stabilit că produsele de tutungerie erau transportate în scopul comercializării acestora pe piața neagră din Uniunea Europeană.

Țigările au fost ridicate, iar investigațiile pe caz continuă.