(FOTO) Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu circa o sută de copii și tineri, participanți ai celei de-a doua ediții a taberei DOR

Președinta Maia Sandu a discutat astăzi cu participanții taberei DOR, care s-au adunat la reședința prezidențială de la Condrița.

publicat de Veronica Ciortan
luni, 18 august 2025, 20:30
(FOTO) Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu circa o sută de copii și tineri, participanți ai celei de-a doua ediții a taberei DOR

“În ochii lor am văzut curiozitate, bucurie și dorința de a descoperi Moldova așa cum este ea. Le-am spus că, oriunde s-ar afla, aici e casa lor și îi așteptăm mereu cu drag”, a punctat șefa statului.

DOR este un program dedicat atât copiilor și tinerilor din diasporă, cât și celor din Republica Moldova și este organizat de Guvernul Republicii Moldova, prin intermediul Biroului Relații cu Diaspora. Programul are ca scop menținerea legăturii identitare, lingvistice și culturale cu Republica Moldova, precum și păstrarea tradițiilor și valorilor naționale de către generațiile tinere. Începând cu acest an, având în vedere numărul în creștere al cererilor de participare, tabăra este organizată în două ediții.

(FOTO) Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu circa o sută de copii și tineri, participanți ai celei de-a doua ediții a taberei DOR

(FOTO) Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu circa o sută de copii și tineri, participanți ai celei de-a doua ediții a taberei DOR

(FOTO) Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu circa o sută de copii și tineri, participanți ai celei de-a doua ediții a taberei DOR

(FOTO) Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu circa o sută de copii și tineri, participanți ai celei de-a doua ediții a taberei DOR

(FOTO) Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu circa o sută de copii și tineri, participanți ai celei de-a doua ediții a taberei DOR

(FOTO) Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu circa o sută de copii și tineri, participanți ai celei de-a doua ediții a taberei DOR

(FOTO) Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu circa o sută de copii și tineri, participanți ai celei de-a doua ediții a taberei DOR

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.