(VIDEO) Șoferul unui Mercedes, stopat de polițiști fiind în stare avansată de ebrietate
Polițiștii din Florești au stopat în extravilanul satului Cuhureștii de Jos un Mercedes care se deplasa neuniform.
La volan se afla un bărbat de 43 de ani, locuitor al satului Cuhureștii de Sus. Acesta a fost testat alcoolscopic, iar rezultatul a arătat o concentrație de 0,71 mg/l vapori de alcool în aerul expirat.
Șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.
Acesta riscă amendă de până la 125.000 de lei sau închisoare de la 1 la 3 ani, în ambele cazuri cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport. Sancțiunea urmează să fie aplicată de instanța de judecată.
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.