Ministrul Apărării din R. Moldova a discutat la München cu Președintele Comitetului Militar al NATO
Ministrul apărării Anatolie Nosatîi a participat ieri la deschiderea oficială a Conferinței de Securitate de la München. Principalele subiecte abordate în cadrul evenimentului au vizat provocările globale de securitate și impactul acestora asupra stabilității, evoluțiile geopolitice și crizele globale generate de schimbările climatice. În marja reuniunii, Anatolie Nosatîi s-a întâlnit cu președintele Comitetului Militar al Alianței Nord-Atlantice (NATO), amiralul Giuseppe Cavo Dragone.
Oficialii au discutat despre situația de securitate regională, impactul războiului hibrid condus de Federația Rusă asupra parcursului de dezvoltare a Republicii Moldova și modul în care partenerii externi și organizațiile internaționale, inclusiv NATO, ar putea ajuta țara noastră să-și sporească reziliența și să-și consolideze capacitățile de apărare.
Ministrul Nosatîi a mulțumit, pe această cale, Alianței, pentru asistența oferită de-a lungul anilor pe mai multe domenii prin expertiză, instruire, sprijin la participarea în operații de menținere a păcii, precum și la dotarea Armatei Naționale cu echipament și tehnică modernă.
În cadrul dialogului, Anatolie Nosatîi a făcut referire la implementarea Pachetului de asistență sporit al Inițiativei de Consolidare a Capacității de Apărare (eDCB), precum și la aprobarea recentă a Programului Individual al Parteneriatului (ITPP). Astfel, ministrul moldovean al apărării a reiterat importanța continuării cooperării cu Alianța Nord-Atlantică pentru realizarea obiectivelor strategice de transformare a Armatei Naționale într-o instituție modernă, interoperabilă, capabilă să-și îndeplinească misiunile constituționale.
Agenda discuțiilor a cuprins și teme cu privire la parcursul european al țării, măsurile întreprinse de autoritățile naționale în soluționarea crizelor și combaterea amenințărilor hibride, precum și menținerea păcii și stabilității pentru siguranța cetățenilor.
Ministrul apărării Anatolie Nosatîi participă, în perioada 14-15 februarie curent, la cea de-a 61-a ediție a Conferinței de Securitate de la München, în componența delegației Republicii Moldova, condusă de viceprim-ministrul, ministrul afacerilor externe, Mihai Popșoi.
Conferința de Securitate de la München este unul dintre cele mai prestigioase forumuri internaționale dedicate securității globale și reunește peste 50 de șefi de stat și de guvern și mai mult de 100 de miniștri ai afacerilor externe și ai apărării.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.
Lot comercial de produse utilizate în medicina estetică, depistat la Leușeni
O tentativă de introducere ilicită în țară a unui lot comercial de produse utilizate în medicina estetică a fost contracarată de polițiștii de frontieră din cadrul PTF Leușeni, în conlucrare cu funcționarii vamali.
(VIDEO) Au murit la datorie: cei doi polițiști accidentați la Sîngerei au pierdut lupta la spital
Doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.