Taximetristul decedat în accidentul de la Orhei era angajat al Penitenciarului nr.17-Rezina

Șoferul care se afla la volanul taximetrului de model Toyota, implicat în tragicul accident de la Sirota, Orhei, activa și în calitate de gardian la Penitenciarului nr.17-Rezina. Despre aceasta a anunțat Agenția Națională a Penitenciarelor pe pagina de Facebook.

publicat de Vadim Ungureanu
sâmbătă, 13 ianuarie 2024, 13:43
accident

Administrația Națională a Penitenciarelor confirmă faptul că, persoana care a decedat este angajat al Penitenciarului nr.17-Rezina, agent al Secției pază și escortare. 

„De menționat că la momentul producerii accidentului, dumnealui se afla în afara orelor de serviciu. Acest caz a fost înregistrat de poliție care urmează, reieșind din competența sa funcțională, să stabilească circumstanțele producerii accidentului precum și persoanele vinovate”. se menționează în mesaj.

Totodată, Administrația Națională a Penitenciarelor își exprimă profund regretul față de cele întâmplate și exprimă încă o dată îndemnul spre necesitatea respectării regulilor de circulație, manifestarea responsabilității și a prudenței în orice situație, nu doar a angajaților ci și a tuturor cetățenilor.

Din numele conducerii și a întregului efectiv al sistemului administrației penitenciare, transmitem sincere condoleanțe și compasiune familiei îndurerate. Dumnezeu să-l odihnească!”, precizează ANP.

Amintim că accidentul a avut loc în această dimineață cu implicarea a trei automobile de marca Renault, Volkswagen și Toyota (care preliminar ar fi ieșit pe contrasens). 

În consecință, șoferul Toyotei a decedat pe loc, iar patru persoane au fost transportate la spital cu diverse traumatisme.