Maia Sandu confirmă că nu a fost invitată la învestirea președintelui SUA, Donald Trump
Președintele Maia Sandu a confirmat că nu a primit invitație pentru a participa la ceremonia de învestire a președintelui ales al SUA, Donald Trump. „Invitație au primit reprezentanții corpului diplomatic. Noi avem un parteneriat extrem de important cu SUA, avem sprijin și în Partidul Democrat, și în Partidul Republican, întotdeauna am lucrat cu ambele partide și vom continua”, a declarat șeful statului, la emisiunea Punctul pe azi de la TVR.
Întrebată dacă a primit invitație la ceremonia de învestire a lui Donald Trump și dacă a inițiat anumite contracte pentru o viitoare întâlnire cu noua conducere a Statelor Unite, Maia Sandu a răspuns: „Nu am primit invitație, invitație au primit reprezentanții corpului diplomatic. Noi avem un parteneriat extrem de important cu SUA, inclusiv pe domeniul diversificării surselor de alimentare cu energie electrică, cu energoe în general, pe domeniul consolidării securității energetice. Au fost investiții foarte mari, care s-au făcut și care încă se vor face, din banii pe care ni i-au alocat. Noi avem sprijin și în Partidul Democrat, și în Partidul Republican, întotdeauna am lucrat cu ambele partide și vom continua. Vrem să creștem nivelul de parteneriat de la dialog strategic la parteneriat strategic”.
„R. Moldova a redevenit eligibilă pentru programul Corporația Mileniului și poate reușim să mai obținem și de acolo niște resurse pentru infrastructură”, a mai adăugat șefa statului, citată de Unimedia.INFO.
Donald Trump a depus astăzi jurământul în calitate de preşedinte al Statelor Unite, începându-şi astfel cel de-al doilea mandat şi încheind una dintre cele mai uimitoare reveniri politice din istoria Americii. La ceremonie nu au fost invitați președinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen și nici președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.
„Epoca de aur a Americii începe chiar acum”, a proclamat Donald Trump în discursul de învestitură, foarte critic la adresa fostei administraţii democrate. El promite că ţara va fi respectată din nou şi „invidiată de toate naţiunile”, iar toate lucrurile greşite se vor schimba foarte rapid.
Ion Ceban s-a întâlnit la Londra cu președinta BERD. Proiecte de peste 4,5 miliarde de lei, discutate pentru Chișinău.
Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, aflat într-o vizită la Londra, a anunțat că a avut întrevederi cu oficiali de rang înalt și cu conducerea Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), discuțiile fiind axate pe proiectele majore de infrastructură implementate în capitală cu sprijinul instituției financiare.
Comisia Europeană recomandă deschiderea completă a negocierilor cu Moldova. Ce se întâmplă cu Transnistria?
Comisia Europeană a recomanda Consiliului deschiderea tuturor grupurilor de negocieri pentru aderarea Moldovei la UE, a anunțat Ursula von der Leyen după summitul de la Bruxelles. Conform Maiei Sandu, țara noastră este pregătită tehnic pentru acest proces.
În conformitate cu avizul Comisiei de la Veneția, Partidul Nostru a înregistrat un proiect de lege pentru a bloca votarea „la pachet” a candidaților internaționali în comisiile de vetting
Partidul Nostru a înregistrat în Parlament un proiect de lege pentru modificarea Legii privind evaluarea externă a judecătorilor și procurorilor, cu scopul de a alinia procedura de vetting la recomandările Comisiei de la Veneția și ale Direcției Generale Drepturile Omului și Statul de Drept a Consiliului Europei.