5,12 mil. franci elvețieni acordați pentru prevenirea bolilor netransmisibile – Memorandum semnat pe 15 august 2025
Ministerul Muncii și Protecției Sociale, alături de Ministerul Sănătății și Agenția Elvețiană pentru Dezvoltare și Cooperare (SDC), a semnat astăzi, 15 august 2025, Memorandumul de înțelegere care marchează lansarea fazei a III-a a Proiectului „Viață sănătoasă: reducerea poverii bolilor netransmisibile”.
Acest acord consolidează cooperarea dintre Republica Moldova și Confederația Elvețiană pentru îmbunătățirea sănătății populației prin prevenirea, controlul și managementul integrat al bolilor netransmisibile, principala cauză de morbiditate și mortalitate prematură în țară.
Alexei Buzu, ministrul Muncii și Protecției Sociale, a declarat: „Prin această colaborare, vrem să construim un sistem de sănătate și protecție socială mai puternic, mai corect și mai apropiat de nevoile fiecăruia. Este un pas important pentru a oferi servicii integrate, care ajung la cei mai vulnerabili oameni din comunitățile noastre și care contribuie la creșterea calității vieții pentru toți cetățenii”.
Proiectul are ca obiective sprijinirea spitalelor și centrelor medicale în prevenirea și controlul eficient al acestor boli, dezvoltarea serviciilor medicale și sociale integrate, mai accesibile și de calitate, precum și implicarea comunităților în protejarea și promovarea sănătății.
Faza a III-a a proiectului se desfășoară în perioada 1 octombrie 2024 – 30 iunie 2028, beneficiind de o contribuție financiară de până la 5,12 milioane de franci elvețieni din partea Guvernului Elveției, prin intermediul SDC. Implementarea este asigurată de Institutul Elvețian de Sănătate Publică și Boli Tropicale, în parteneriat cu instituțiile naționale de sănătate și protecție socială.
Inițiat în 2016, Proiectul „Viață sănătoasă” sprijină crearea unui sistem sustenabil de servicii medicale și sociale, adaptate nevoilor persoanelor cu boli netransmisibile și altor vulnerabilități, în special din mediul rural. Până în prezent, asistența tehnică a fost oferită în 90 de sate, 35 de centre raionale și două municipii, contribuind la îmbunătățirea accesului la servicii și la creșterea calității vieții.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.
Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse
Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.
(VIDEO) Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere”
Carolina Bogatiuc, cofondatoare a Inițiativei Europene, explică simplu la ce etapă ne aflăm, de fapt, în procesul de aderare la Uniunea Europeană și face lumină în privința stadiului negocierilor.