(VIDEO) Recidivist reținut, după ce a furat două telefoane din Chișinău

Un bărbat de 42 de ani, din mun. Chișinău, a fost reținut după ce ar fi furat două telefoane mobile. Prejudiciul material cauzat părților vătămate a fost estimat la 16.000 de lei.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 24 iulie 2024, 08:20
igp

În cadrul documentării, polițiștii Inspectoratului de poliție Centru au stabilit că  suspectul ar fi  intrat într-un salon de frumusețe și profitând de neatenția angajatei a sustras de pe masă un  telefon și a plecat într-o direcție necunoscută.

 Al doilea caz,  a avut loc pe teritoriul Pieței Centrale. Acesta asigurându-se că telefonul mobil este lăsat fără supraveghere,  l-a sustras și a plecat.   În urma acțiunilor speciale de investigaţie şi urmărire penală, suspectul a fost reținut,  iar în cadrul acțiunilor procesual penale  acesta a comunicat că telefoanele au fost furate cu scopul de a obține profit financiar.


 Telefoanele au fost depistate și ridicate de polițiști și întoarse victimelor.

Suspectul nu este la prima abatere de la lege, fiind anterior condamnat pentru furt și circulația ilegală a drogurilor.

Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore și este cercetat penal pentru furt,iar conform legislației acesta riscă închisoare de până la 4 ani.

Poliția Națională acuză un deputat de faptul că ar fi accidentat cu tractorul un polițist, la Ștefan Vodă

Poliția documentează un incident produs, astăzi, în raionul Ștefan Vodă. În timpul intervenției oamenilor legii la un caz de blocare a carosabilului, deputatul Sergiu Stefanco a blocat intenționat traseul cu un tractor și nu s-a conformat solicitărilor legale ale poliției. Mai mult, acesta a pus în mișcare utilajul, lovind un polițist cu roata tractorului.