(VIDEO) „Street racing” cu ghinion pentru doi șoferi băuți, dis-de-dimineață, în stânga Nistrului. Trei mașini și un stâlp avariate de o femeie de 41 de ani
O șoferiță în stare de ebrietate a provocat în această dimineață, în jurul orei 06:00, un accident în lanț pe o stradă din Tiraspol, din stânga Nistrului.
Potrivit așa-zisului minister al afacerilor interne de la Tiraspol, este vorba despre o șoferiță în vârstă de 41 de ani, care conducea un automobil de marca Infiniti.
Mai întâi acesta s-a izbit într-un Volkswagen parcat într-o stație de autobuz, dar nu a oprit. Aproximativ 200 de metri mai încolo a intrat într-un stâlp electric de iluminat stradal, după care mașina a fost proiectată într-o Toyota parcată. Aici s-a încheiat călătoria distructivă.
În cursul procedurilor, traseul șoferiței a fost urmărit de camerele de luat vederi ale sistemului „Safe City”. Pe ele este vizibil, cum „Infiniti” și „Mercedes” pornesc brusc de la o linie de oprire la un semafor la o bifurcație a străzilor Karl Libknecht și Pravda, în continuare, pentru câteva secunde, ca și cum s-ar ajunge unul pe altul, sunt purtate pe Libknecht.
Șoferul Mercedesului, văzând accidentul, a oprit. Așa-zișii „polițiștii rutieri” sosiți la fața locului i-au examinat pe amândoi. Femeia care conducea mașina avea etilotestul care arăta prezența alcoolului etilic absolut în aerul expirat cu o concentrație de 0,62 mg/l, în timp ce șoferul Mercedesului avea 0,70 mg/l.
Din fericire, nimeni nu a fost rănit în accident. Ambii șoferi au fost trași la răspundere administrativă pentru conducere sub influența alcoolului. Ei riscă o amendă și privarea de dreptul de a conduce timp de până la doi ani.
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.