Învățătoare din Rîșcani, demisă pentru că ar fi pălmuit un elev de clasa a II-a
O învățătoarea din raionul Rîșcani, care ar fi acuzată că a agresat fizic și verbal un elev de clasa a II-a, a fost demisă din funcție. Ministerul Educației și Cercetării s-a autosesizat în acest caz și, împreună cu direcția raională de învățământ, a inițiat o anchetă pentru a evalua circumstanțele incidentului.
Structura Teritorială de Asistență Psihopedagogică Rîșcani a efectuat o vizită în instituția de învățământ pentru a evalua bunăstarea emoțională a elevilor din clasa în care învață copilul. Specialiștii psihopedagogi colaborează în continuare cu echipa managerială a instituției pentru a identifica posibile efecte asupra copilului vizat și a colegilor săi, scrie Nordinfo.MD.
„Urmează desfășurarea unor întâlniri cu părinții elevilor din clasă pentru a discuta despre siguranța și sprijinul necesar, precum și despre măsuri care pot fi implementate pentru prevenirea unor astfel de situații în viitor”, informează Ministerul Educației și Cercetării.
Ministerul Educației și Cercetării a anunță că va monitoriza în continuare cazul și reiterează politica de toleranță zero față de orice formă de violență în instituțiile de învățământ.
„Structura Teritorială de Asistență Psihopedagogică Rîșcani va organiza sesiuni de asistență pentru cadrele didactice ale instituției, cu accent pe aplicarea strategiilor educaționale incluzive, gestionarea pozitivă a comportamentului elevilor și crearea unui mediu bazat pe respect și siguranță emoțională”, se mai arată în comunicat.
Încă doi copii s-au înecat, la Drochia și Nisporeni
Doi copii au murit, după ce s-au înecat în seara zilei de 25 iunie curent în bazinele acvatice din raioanele Drochia și Nisporeni.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.