Învățătoare din Rîșcani, demisă pentru că ar fi pălmuit un elev de clasa a II-a

O învățătoarea din raionul Rîșcani, care ar fi acuzată că a agresat fizic și verbal un elev de clasa a II-a, a fost demisă din funcție. Ministerul Educației și Cercetării s-a autosesizat în acest caz și, împreună cu direcția raională de învățământ, a inițiat o anchetă pentru a evalua circumstanțele incidentului.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 28 martie 2025, 12:09
Școală

Structura Teritorială de Asistență Psihopedagogică Rîșcani a efectuat o vizită în instituția de învățământ pentru a evalua bunăstarea emoțională a elevilor din clasa în care învață copilul. Specialiștii psihopedagogi colaborează în continuare cu echipa managerială a instituției pentru a identifica posibile efecte asupra copilului vizat și a colegilor săi, scrie Nordinfo.MD.

„Urmează desfășurarea unor întâlniri cu părinții elevilor din clasă pentru a discuta despre siguranța și sprijinul necesar, precum și despre măsuri care pot fi implementate pentru prevenirea unor astfel de situații în viitor”, informează Ministerul Educației și Cercetării.

Ministerul Educației și Cercetării a anunță că va monitoriza în continuare cazul și reiterează politica de toleranță zero față de orice formă de violență în instituțiile de învățământ.

„Structura Teritorială de Asistență Psihopedagogică Rîșcani va organiza sesiuni de asistență pentru cadrele didactice ale instituției, cu accent pe aplicarea strategiilor educaționale incluzive, gestionarea pozitivă a comportamentului elevilor și crearea unui mediu bazat pe respect și siguranță emoțională”, se mai arată în comunicat.