Accident grav la Sîngerei, provocat de o depășire riscantă: O persoană a ajuns la spital

Manevra riscantă a unui șofer de microbuz a provocat un grav accident rutier, soldat cu pagube majore și un pasager rănit. Totul s-a întâmplat în după-amiaza zilei de 25 iunie, în jurul orei 17:30, în apropierea localității Cubolta, raionul Sîngerei.

publicat de Veronica Ciortan
joi, 26 iunie 2025, 16:39
Accident grav la Sîngerei, provocat de o depășire riscantă: O persoană a ajuns la spital

Potrivit informațiilor oferite de Poliție, șoferul microbuzului, un bărbat de 67 de ani, ar fi încercat să efectueze o depășire fără a se asigura corespunzător, intrând în coliziune cu un automobil care circula regulamentar din sens opus. La volanul acestuia se afla un tânăr de 26 de ani, scrie Echipa.MD

În imaginile de la fața locului, expediate la adresa redacției noastre de către un martor ocular, se poate vedea microbuzul distrus în partea din față, autoturismul implicat proiectat în șanț și mai mulți pasageri în stare de panică.

La fața locului a fost nevoie și de intervenția unui echipaj medical, care a preluat un pasager din mașina proiectată în șanț. Bărbatul, în vârstă de 45 de ani a suferit mai multe traumatisme având nevoie de internare în spital.
Cazul este investigat de polițiștii din raionul Sîngerei, care urmează să stabilească toate circumstanțele exacte ale producerii accidentului.