Alertă falsă cu bombă la o instituție energetică din Bălți. Polițiștii au reținut făptașul

La data de 28 august, în jurul orei 19:00, un bărbat a apelat serviciul de urgență 112, anunțând că sediul unei instituții energetice din Bălți este minat și urmează să explodeze.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 29 august 2024, 11:46
Poliția

Imediat, conform protocolului, la fața locului s-au deplasat toate echipele specializate, care după ore întregi de verificări au stabilit că alerta este una falsă. 

În urma măsurilor întreprinse de polițiștii din Bălți, bărbatul a fost identificat, localizat și reținut pentru 72 de ore. Acesta are 47 de ani, este locuitor al raionului Rîșcani și se afla în stare de ebrietate.

O anchetă a fost deschisă pentru a stabili toate circumstanțele cazului.

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.